Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Mladí nejvíce věří veřejnoprávním médiím, ukazuje průzkum

Češi se nechají snadno zmanipulovat dezinformacemi, myslí si mladí. Ti zároveň nejvíce věří veřejnoprávním médiím, ukazuje průzkum mediální gramotnosti Člověka v tísni.

Člověk v tísni prostřednictvím výzkumné agentury Focus zjišťoval znalosti a dovednosti žáků a studentů týkající se médií, třeba jako používání počítačů a chytrých telefonů, návyky v chování na internetu a zároveň postoje k médiím, informuje ČTK.

„Z výzkumu vyplývá, že celkově klesá důvěra středoškoláků v média. Jsou přesvědčeni o manipulativnosti sociálních sítí, více vnímají ohrožení demokracie nepravdivými zprávami,“ uvedl ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota. 

V posledních letech zároveň stoupl počet žáků a studentů, kteří považují dezinformace a útoky hackerů za ohrožení. Tři čtvrtiny z nich se navíc obávají zneužití v případě hromadění osobních dat. Rozdíly ve vnímání médií a v mediální gramotnosti jsou podle průzkumu mezi středoškoláky a učni.

Studenti z Ruska a Běloruska demonstrovali kvůli uniklým e-mailům, šlo o nepravdy, hájí se ČVUT

@yanhoechka

„Nezávislá média považuje za důležitá 85 procent respondentů s nejvyšší dosaženou úrovní mediální gramotnosti, ale jen 35 procent respondentů s úrovní nejnižší,“ doplnil ředitel.

Více než polovina z dotázaných si myslí, že médiím zároveň záleží více na financích než na kvalitním obsahu. „Polovina středoškoláků se navíc domnívá, že velká média záměrně zkreslují nebo zamlčují důležité informace,“ dodal Strachota.

Za ohrožení demokracie mladí považují také zpochybňování médií a novinářů ze strany politiků. Studenti za nejčastější politiky, kteří to dělají, označili předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a předsedu SPD Tomia Okamuru.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.