Ústecký kraj je za mě rozhodně nejvíc underrated část Česka. Yes, we got our struggles, ale nachází se tu i dechberoucí příroda, mnoho hradů a zámků a krásná historická města. Tady je tedy pár tipů na místa, která za mě rozhodně stojí za návštěvu!
České Švýcarsko je nejmladším národním parkem v České republice. Rozkládá se v okrese Děčín a přiléhá k hranicím s Německem, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko. V parku se nachází jediná vesnice, zřícenina vodního mlýna, několik skalních hrádků a 97 % jeho území pokrývají lesy. Heaven, if you asked me. Park je unikátní především pro svoje pískovcové útvary, z nichž nejznámější je Pravčická brána.
Největší pískovcová skalní brána v Evropě, národní přírodní památka a symbol celého parku. To je Pravčická brána. Lze se k ní dostat pouze pěšky buďto strmější cestou od Hřenska, nebo mírnější cestou od vsi Mezní Louka. A i když se po samotné bráně stejně jako děti ve filmu Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň projít nemůžeš, tahle procházka rozhodně stojí za to.
Vyhlídka Belvedér je nejstarší a jednou z nejhezčích vyhlídek v Českém Švýcarsku. Dostaneš se na ni z Labské Stráně po červené turistické značce, ale je přístupná dokonce i autem. Jen pár metrů od ní se nachází parkoviště u Hotelu Belvedér, kde se můžeš ubytovat a vyrazit odtud na spoustu krásných výletů po okolí.
Z jižní a západní strany Národní park České Švýcarsko obepíná chráněná krajinná oblast Labské pískovce. Je tvořena řadou soutěsek, kaňonů a skalních měst. Nepotkáš tam tolik turistů, jako ve výše zmíněných lokalitách a přísahám, že si to tam zamiluješ.
Moje naprosto nejoblíbenější místo v celé republice, kam se pravidelně vracím. V Tiských stěnách si můžeš udělat jak několikakilometrovou túru, tak klidně jen krátký výšlap do schodů (nějak se na tu skálu dostat musíš...), kde třeba jako já s kamarádkama podnikneš piknik. Hlavně za sebou nenech žádný nepořádek a nesleť dolů ze skály.
Tato národní přírodní památka se táhne mezi Děčínem a Hřenskem, protéká jí řeka Labe (no shit, Sherlock) a její břehy lemují vysoké pískovcové skály, po kterých vedou značené turistické trasy s krásnou přírodou s řadou skalních vyhlídek do nejmohutnějšího pískovcového kaňonu v Evropě.
Doporučila bych ti jít trasu z Vyhlídky Belveder do Děčína, která vede především z kopce a budeš mít dva výlety v jednom!
Nachází se nedaleko Lovosic na vysoké čedičové skále, na kterou není vůbec těžké vylézt a je z ní fascinující výhled na České středohoří!
Krásný barokní zámek v okrese Louny, v jehož zahradách jsem strávila dětství. Kromě mě se zámeckým parkem procházeli třeba i Goethe, Metternich, Dobrovský nebo Zaháňská. A ty bys měl*a taky, protože je opravdu nádhernej a můžeš se po něm procházet hodiny.
Spiritual lidičky zpozorněte, chrám údajně leží v silně léčivé pozitivní zóně, kvůli které tam ročně jezdí stovky lidí načerpat energii, a dokonce se věří, že je dokáže léčit. Ať už v to věříš, nebo ne, když mezi zdi chrámu vejdeš, ucítíš, že to je opravdu neobyčejné magické místo.
Tohle je trochu hot take, protože kdo už na Jezeří byl, ví, jak vypadá jeho okolí. Jak zámek, tak především jeho zahrady nečekal milý osud. Dříve se kolem něj rozléhaly rybníky, skleníky, živé ploty, tisíce dřevin, a to i exotických, bazénky, voliéry a tak dále, a tak dále. Velká část parku však musela ustoupit hnědouhelnému dolu.
V osmdesátých letech dvacátého století se dokonce počítalo s demolicí zámku. Naštěstí byl zachráněn a dnes o něj pečuje Národní památkový ústav a probíhá postupná rekonstrukce budov. Zámek můžeš tedy finančně podpořit svou návštěvou a určitě to pro tebe bude zážitek, i když není zrovna nejvíc aesthetically pleasing.
Svoje rodný město nemůžu vynechat, i když na něj mám občas kecy. Máme moc hezké centrum, které se s chmelařskou krajinou nachází od minulého roku na Seznamu světového dědictví UNESCO. Trochu si tu občas ale připadáš jak v druhé polovině dvacátého století. Proto se tu taky točí tolik historických filmů, haha.
Doporučila bych ti sem zajet během Dočesné, ať tu naši pivní kulturu zažiješ se vším všudy. Taky zajdi na Chrám chmele a piva, Chmelový maják s výhledem na celé město nebo mrkni na naši nejmenší chmelničku na světě. A samozřejmě si dej i to pivko.🍻
Kašli na brat summer a zajeď do Úštěka zažít Rebelové summer. Tohle městečko je zkrátka vibe, má historické jádro s pozdně gotickými měšťanskými domy a v jeho okolí se rozléhá krásná krajina. Kousek od města se nachází rybník Chmelař, tak můžeš i zajít na koupačku.
Live love Litoměřice. Historické jádro města je od roku 1978 městskou památkovou rezervací a mezi jeho hodnotné památky patří mnoho obytných i sakrálních staveb. Kromě nich bys měl*a omrknout i kavárnu Káva s parou, která se nachází v budově zrušené železniční zastávky a je lazená do atmosféry první republiky.
Last but not least, Kadaň. Jedno z nejmalebnějších měst severních Čech, jehož historické jádro bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací a místní františkánský klášter se uchází o zapsání do seznamu památek UNESCO. Opravdu moc hezky se o město starají a najdeš tam mimo jiné i super pizzerii Garofalo.
A to je ode mě dneska vše, můžeš mi do diskuze dát vědět tvoje oblíbená místa a vidíme se u příštího článku! 🌞