Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Miluješ True Crime? Tvoje hobby ti může zachránit život, tvrdí expert

Posloucháš Opravdové zločiny, hltáš true crime content na TikToku nebo YouTube a po večerech sleduješ krimi dokumenty na Netflixu? Mám pro tebe dobrou zprávu – sledování kriminálních pořadů ti může pomoci být připraven/a, pokud se někdy ocitneš v podobné situaci!

Proč nás fascinuje true crime?


Za vším stojí biologie. Expert Coltan Scrivner, vědec z Recreational Fear Lab, se domnívá, že existuje téměř instinktivní důvod, proč jsou lidé fascinováni skutečnými zločiny. Podle Scrivnera naše posedlost nebezpečnými lidi pravděpodobně začala někdy před 300 000 lety, kdy lidé začali používat jazyk a zapojovat se do proaktivní agrese (= promyšlenější forma agrese, často vytvářená bez předchozí provokace, často za účelem dosáhnutí cíle agresivního jedince) namísto reaktivní agrese (= agrese doprovázená vyšší mírou vzteku a také snadno čitelnější) „Nyní to pro lidi představuje problém, protože s proaktivní agresí je těžké říct, kdo se chystá vám ublížit,“ říká Scrivner. „To vyvolává tlak na naši mysl, která nás nutí vyhledávat informace o lidech, kteří mohou být potenciálně nebezpeční.“

Pokud sledujeme True Crime obsah, máme pak pocit, že jsme na nebezpečné situace celkově lépe připraveni. Pokud se poté v takové situaci ocitneme, cítíme se trochu připravenější a víme, co bychom měli, nebo neměli dělat. Toto tvrzení je podpořeno daty výzkumu shromážděnými společností OnePoll. Nový průzkum mezi 2 000 fanoušky skutečného zločinu, zjistil, že 76 % z nich má pocit, že konzumace obsahu o skutečném zločinu jim pomáhá vyhnout se nebezpečným situacím.

Průzkum také zjistil, že 44 % respondentů přiznává, že má „oblíbeného“ sériového vraha a 67 % by si přálo možnost si s ním popovídat. Více než sedm z deseti dotázaných (71 %) také přiznává, že vůči ostatním lidem cítí menší důvěru kvůli tomu, kolik true crime obsahu konzumují.

Coltan Scrivner dále uvádí, že popularita skutečných zločinů, úspěch hororových filmů a množství násilí ve zprávách naznačuje, že naše zvědavost je běžným psychologickým rysem. Živí naši přirozenou touhu řešit hádanky a záhady. Dává nám také vhled do toho, proč se ostatní lidé mohou chovat tak, jak se chovají, a umožňuje nám zkoumat temnější stránky lidstva z bezpečí našeho gauče. Můžeme zprostředkovaně zažít extrémní situace.

Studie University of Illinois z roku 2010 (Vicary a Fraley, 2010) naznačuje, že skutečné kriminální příběhy jsou obzvláště oblíbené u žen, což může souviset s jejich strachem z toho, že budou napadeny. Můžeme tedy předpokládat, že konzumace obsahu o kriminalitě nám může poskytnout pocit kontroly a znalosti o přirozeně nejistém a často úzkosti vyvolávajícím světě. Je také třeba si připomenout, že jako lidé jsme biologicky navrženi tak, abychom věnovali zvláštní pozornost určitým osobnostním rysům, což nám pomáhá učit se a shromažďovat informace. Například poplašné informace se často šíří velmi rychle. Z hlediska evoluce tohle chování dává smysl, protože vědomí hrozby pro nás může být užitečné v několika ohledech, včetně naší vlastní bezpečnosti.



Může být náš zájem o true crime nebezpečný?

Zvyšuje konzumace velkého množství obsahu o násilné trestné činnosti pravděpodobnost spáchání násilného trestného činu? Vědci nevidí mezi násilím a konzumací true crime obsahu spojení. Skvělým příkladem je výzkum násilných videoher za posledních 20 let. Lidé se obávali, že když se videohry stanou realističtějšími a násilí bude realističtější, způsobí to, že zejména děti budou násilnější. Výzkum je ale v tuto chvíli zcela jasný a tvrdí, že hraní násilných videoher nečiní děti násilnějšími. To samé zřejmě platí i o sledování true crime případů – tedy sledování skutečného zločinu nás neučiní méně empatickými k obětem nebo empatičtější k vrahovi.

Další potenciální a skutečně poměrně významnou obavou je, že média mohou zkreslit naše vnímání kriminality. Ve skutečnosti jsou to „všední“ zločiny, které tvoří většinu toho, s čím se policisté potýkají na denní bázi (například krádeže). True crime v nás tak může vyvolat strach z kriminality, protože nedostatek znalostí o krimi statistikách a nadměrná konzumace určitých typů médií může vyvolat dojem, že se člověk stane obětí trestného činu s větší pravděpodobností, než může být statisticky pravda. Pokud tedy sleduješ true crime a vyvolává to v tobě přehnaný strach nebo úzkost, pak je moudrým řešením dát si od toho pauzu.

Zdroj: New York Post, law.ac.uk

Přispěj na granulky pro Feríska🐈💕🐾

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.