Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Miliony lidí na útěku i etnické čistky. Konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem pokračuje

Obě země leží na Kavkazu a obě jsou bývalými sovětskými republikami. Jaký původ má jejich spor a proč se teď opět rozhořel?

Arménie a Ázerbájdžán jsou dvě sousedící země, které leží na Kavkazu a jsou (nejen) geograficky obklopeny Ruskem a Tureckem. Arménie má přibližně 3 miliony obyvatel, Ázerbájdžán pak třikrát více, kolem 10 milionů. Obě země byly od založení Sovětského svazu ve 20. letech minulého století jeho součástí a za nezávislé se prohlásily až při kolapsu celého impéria v roce 1991. Tou dobou už byl ale zahájen konflikt, kvůli kterému dodnes umírají tisíce lidí a další miliony jsou vyháněny ze svých domovů.

SPOTLIGHT: Ázerbájdžánská armáda zahájila intenzivní ostřelování arménského území

@eevelka

Řeč je o území Náhorního Karabachu, který je sice součástí Ázerbájdžánu, nicméně jeho obyvatelé jsou většinově arménští. Když se zde počalo v 80. letech stupňovat napětí, bylo vyhlášeno referendum. Jeho výsledkem bylo deklarování Náhorního Karabachu součástí Arménie, čímž začala krvavá válka končící až v roce 1994 příměřím. Během ní byly z území vyhnány miliony lidí, obě strany se navíc měly dopustit etnických čistek a masakrů.

Od té doby zůstalo sice území fakticky součástí Ázerbájdžánu, kontrolováno ale bylo etnickými Armény a arménskou vládou. Zřízena byla také linie kontaktu, která měla oddělovat arménské a ázerbájdžánské síly. Obě strany měly navíc za zády své bratry – Ázerbájdžán Turecko a Arménie Rusko, které si i na Kavkazu postavilo vojenskou základnu. I přestože bylo v roce 1994 podepsáno příměří, boje o Náhorní Karabach, ať větší či menší, od té doby de facto neutichly.

Oblast Náhorního Karabachu při střetech. Zdroj: Profimedia

V létě a září roku 2020 došlo k dalším konfliktům, které ukončilo až Rusko svým naléháním, násilí ale bylo opět obnoveno jen před několika málo dny. Prudké ozbrojené střety vypukly na hranici Arménie a Ázerbájdžánu v noci na úterý minulý týden, přičemž obě znesvářené země se z rozpoutání konfliktu viní navzájem. Podle Arménie už v bojích zemřelo 135 jejích vojáků, podle Ázerbájdžánu 71. Světoví lídři vyzývají obě země k ukončení násilí a k vyřešení dlouholetých sporů diplomatickou cestou.

Na Kavkaz přijela v sobotu dokonce předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi, která útoky Ázerbájdžánu na Arménii jednoznačně odsoudila.

+

inf a Evel Beníšková

Přispěj mi na letenku do Kanady🇨🇦🛫

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.