Na podzim roku 2022 jsem se rozhodla vydat na měsíc a půl do jihovýchodní Asie. Procestovala jsem Thajsko, Vietnam, Kuala Lumpur a Bali. Jaké to bylo, co bych si přála vědět předem a co mě překvapilo? To se dozvíš v článku.
Ceny letenek
Do jihovýchodní Asie to pravidelně létá nejlevněji do thajského Bangkoku. Nejlevnější bývají většinou letenky od společnosti Saudia, a to v kombinaci s odletem z Mnichova a návratem do Vídně. Odlet i návrat z Vídně je pak o něco dražší. Saudia mívá pravidelně akce a my jsme zpáteční letenku chytili za šest tisíc. Běžnější jsou pak za deset. Nejlevnější přímé letenky pak většinou nabízí Eva Air a ty stojí okolo patnácti tisíc. Dražší však bývá vždy léto.
Z Bangkoku už se dá kamkoliv do jihovýchodní Asie dostat poměrně jednoduše a za pár korun. Nejlevnější letenky mívá Air Asia nebo Viet Jet Airlines. Z Bangkoku se tak dá dostat do Vietnamu klidně i za šest set korun, do Kuala Lumpuru okolo tisícovky a na Bali to pak začíná na dvou tisících. Letenky je ale třeba kupovat s předstihem.
Ubytování a ceny
Ubytování v Asii většinou vychází nejlépe přes portál Agoda. Zanevřít se nedá ale ani na Booking či AirBnB. Na Bookingu většinou vyžadují platbu až na místě, zatímco na Agodě to jde i v Asii většinou zaplatit hned při koupi. Ceny ubytek jsou velmi nízké a ve Vietnamu, Bangkoku, Kuala Lumpuru i na Bali v pohodě seženeš slušný hotel již od 400 Kč na noc. V menších městech to pak bývá i levnější.
Určitě se neobávej ani cen a mysli na to, že v Asii všichni spoléhají spíše na hotovost. Pokud nejsi ve velmi turistických oblastech, tak si raději vyber peníze. Pozor však na to, že se za výběry většinou platí nějaké poplatky, a tak je lepší si vybrat více hotovosti najednou.
Co bych si přála vědět předem?
Určitě bych si přála předem vědět, jak správně smlouvat, jelikož to je potřeba téměř všude v Asii. Já jsem se toho však velmi často bála a za věci jsem akorát přeplatila. Je třeba být neoblomný/á a nenechat se přemluvit na vysokou cenu. Také je třeba se připravit na to, že v mnoha místech Asie tě místní budou vidět jako zdroj peněz a podle toho se k tobě také budou chovat.
Také je třeba myslet na to, že doprava v JV Asii se ani trochu nepodobá té naší. Jízdní řády téměř neexistují a MHD spíše nefunguje. Silnice často bývají zacpané a kamkoliv jedeš, bude to trvat o dost déle než u nás. Na Bali není problém ujet dvacet kilometrů za dvě hodiny. Ve Vietnamu pak ujede vlak 400 km za více než deset hodin.
Co mě nejvíce překvapilo?
Nejvíce překvapená a uchvácená jsem byla z toho, jak jsou tamní lidé v klidu a vůbec nikam nespěchají. Žijí si svůj poklidný život a jsou štastní, i když skoro nic nemají a mnoho z nich žije v extrémní chudobě. Jsou vděční za vše a radují se z každé maličkosti. Ke štěstí nepotřebují peníze, slávu, sociální sítě ani drahé oblečení. Také mě velmi mile překvapila Malajsie a její hlavní město Kuala Lumpur, který se hodně podobá Dubaji.