Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Mental health issues ve filmech a seriálech

Filmy a seriály hrají zásadní roli v utváření našich představ o duševních problémech. Některé pomáhají bořit tabu, které se s nimi pojí, jiné démonizují a stigmatizují. Proč je důležité zobrazovat dušení problémy správně a jaké jsou pozitivní příklady?

Vykreslovat struggles s duševním zdravím ve filmech a seriálech správně je velmi důležité. Studie podporují hypotézu, že to, co lidé vidí v televizi a ve filmech, významně ovlivňuje jejich vnímání reality a hraje roli při utváření jejich znalostí o světě, včetně veřejného mínění a společenského vnímání. Pokud je duševní nemoc ve filmu zobrazena nepřesně, může to vést ke škodlivým stereotypům, negativním postojům k duševně nemocným a překážkám pro lidi, kteří se s duševní nemocí potýkají.

Pojďme se tedy podívat na TV characters, které psychické poruchy a problémy zobrazují realisticky a mohou pomáhat šířit informovanost o jejich projevech, příčinách a možnostech copingu, a dokáží přinést pocit, že v tom nejsme sami, cause representation matters.

Duševní nemoc není main personality trait!

Zásadní chyby se dopouštěli primárně v minulosti filmaři a filmařky, když přibarvovali duševní nemoci tak, aby se jim hodily do konceptu snímku – dopouštěli se tak démonizace onemocnění. Scénáře redukovaly lidi s mental health issues na dvojrozměrná klišé a tvořily z jejich problémů jejich hlavní personality trait.

Naštěstí se v tomto Hollywoodu už do určité míry poučil, a máme řadu dobrých příkladů, jak se se zobrazením mental health issues vypořádat správně. Jedním z příkladů je použití metafor, které nám mohou pomoci lépe pochopit, co člověk s duševní nemoci prožívá.

Sydney Novak (I Am Not Okay With This.)

Perfektně toho využívá sedmidílný seriál I Am Not Okay With This od Netflixu. Je adaptací stejnojmenného komiksu od Charlese Forsmana, a řadím jej mezi moje nejoblíbenější tv series.

Zdroj: Netflix

Hlavní postava Sydney, ztvárněná Sophií Lillis, je dospívající dívka, která se vypořádává s běžnými pubertálními problémy, jako jsou výkyvy nálad, sexualita, chození do školy a udržování vztahů s rodinou. V průběhu děje se nám však odkryjí její záchvaty úzkosti a telekinetické schopnosti, které s nimi souvisí.

Právě v těchto schopnostech tkví celá metafora. Když je Sydney smutná, naštvaná nebo zrovna prožívá panic attack, dokáže telekineticky pohybovat a ničit předměty kolem sebe. Její schopnosti jsou metaforou pro její emoce.

Realistické zobrazení

Teď se pojďme podívat na postavy, které dostaly prostor zobrazit své problémy otevřeně a upřímně se vším všudy. Vyprávění příběhů o tom, jak se fiktivní postavy učí žít s depresí, úzkostí a dalšími problémy, pomáhá odbourat bariéry, které lidem brání o nich mluvit. Tyto TV characters s duševními poruchami stojí jednoznačně v čele otevírání dialogu!

BoJack, Diane a Princess Carolyn (BoJack Horseman)

BoJack je animovaný seriál zabývající se bojem hlavní postavy se závislostí, depresí a následky zanedbávání v dětství. Příběh kombinuje BoJackův těžký a emotivní příběh s humorem a přináší tak jedno z nejpronikavějších zkoumání duševního zdraví v animáku. S psychickými problémy se potýkají i další postavy.

Postava BoJacka je všechno, jen ne dvojrozměrná. Jeho problémy s duševním zdravím a boj se závislostí jsou zobrazeny upřímným a podnětným způsobem. Tvůrce BoJacka Raphael Bob-Waksberg uvedl, že chtěl BoJackovy deprese zobrazit pravdivě a nechat lidi prozkoumat, proč je BoJack takový, jaký je.

Zdroj: Netflix

V celém seriálu jde cítit, že jsou Diane a BoJack dvě postavy, které si skutečně rozumí on a deeper level. Velkou mírou k tomu přispívá jejich společný boj s duševním zdravím. Dianiny deprese jsou přímo zmíněny v první polovině 6. série, kdy ji její nový přítel Guy nabádá, aby brala antidepresiva. Dianin boj je upřímný a syrový a dokážete z ní cítit každou její emoci přesně takovou, jaká je.

Zdroj: Netflix

Princess Carolyn v průběhu celého seriálu nabízí vhled do problematiky vysoce funkční deprese. Její postava je v podstatě protikladem postavy BoJacka, ačkoliv mají oba dva deprese. Tady jde právě skvěle vidět, že tento seriál nestigmatizuje psychické poruchy a uvědomuje si, že se na každém projevují odlišně.

Víc spoilovat nebudu, tenhle seriál si zkrátka pusť, stojí to za to.

Zdroj: Netflix

Alyssa (The End Of The F***ing World)

Alyssa, ztvárněná Jessicou Barden, se ve druhé sérii seriálu The End Of The F***ing World vyrovnává s následky první série. Její arc je opravdu intenzivní introspekcí duševního zdraví, kdy se Alyssa vyrovnává s depresemi a zotavuje se z traumatu. Můžeme také slyšet její vnitřní monology a vidět její flashbacky z traumatu, které ji potkalo v předchozí sérii. Její příběh je zpracován poctivě a s respektem a nabízí vhled do možností copingu a chování lidí s PTSD a depresí.

Zdroj: Netflix

Filmy a seriály nám mohou pomoci lépe pochopit některé duševní nemoci, ale pořád se jedná o zjednodušení reality, které může někdy přerůst v romantizování mental health issues. Podle studie ale mohou i přes zobrazené stereotypy lidem pomoci vytvořit si vztah k postavám s duševním onemocněním, ke kterým vzhlížejí, a může jim to pomoci lépe přijmout vlastní duševní nemoc.

By authentically depicting the nuanced and complex way that mental health conditions intersect individuals’ lives, film can introduce audiences to new ways of thinking, ways to ask for help, and ultimately create necessary shifts in our cultural beliefs about mental health
– studie Smith et al.

Je důležité vysvětlovat, co jsou duševní nemoci, a jak je lze léčit. A protože film může výrazně ovlivnit chápání a názory lidí, měl by si filmový průmysl vzít příklad z výše uvedených filmů a seriálů a brát tuto problematiku vážně.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.