Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Maturitní guide: Česká literatura 20. a 21. století, part II

V závěrečným článku téhle série se koukneme na další dvě knížky z české literatury, let's do it!

Bohumil Hrabal: Ostře sledované vlaky

Počet stran: 76

Literární druh: novela

Literární žánr: komedie, drama

Literární forma: próza

Stručné nastínění děje: V Evropě zuří válka. V jednom malém městečku žije mladík Miloš Hrma. Živí se jako výpravčí a trápí ho jeho milostné nezdary, kvůli kterým se pokusil i o sebevraždu. Oproti němu stojí postava výpravčího Hubičky, místního donchuána, který se nijak netají svou zálibou v laškování se ženami. Hubičku dokonce vyšetřují pro mravní přestupek, kterého se dopustil na jedné z úřednic.
Hubička překvapí svého kolegu Hrmu, když mu oznámí, že se chystá zničit zbraní ostře sledovaný transport, který má o půlnoci projíždět stanicí. Hrma se rozhodne, že sám do projíždějícího transportu hodí bombu.
Stanici navštěvuje krásná Viktoria Freie, spojka, která dodává informace i vybavení potřebné pro záškodnický plán. Viktoria projeví jistou náklonnost k Hrmovi, čehož mladík využije. Díky ní se tak z Hrmy chlapce stává Hrma muž.
Plný radosti a elánu se Miloš vydá splnit svůj úkol. Vyleze na železniční semafor a shodí bombu do projíždějícího vlaku. To však zahlédne hlídkující německý voják v posledním vagónu. Vystřelí po Hrmovi a on po něm také. Oba spadnou do příkopu, kde umírají. Hrma lituje, že zasáhl Němce a vyhasne kvůli němu lidský život, zároveň má také radost, že se mu podařilo zvládnout jeho plán.
Tip: Dej si i filmovou verzi tohohle masterpiece. Filmové Ostře sledované vlaky mimo jiné získaly Oscara.

Václav Havel: Audience

Počet stran: 116

Literární druh: drama

Literární žánr: absurdní tragikomedie

Literární forma: próza


Stručné nastínění děje:
Spisovatel Vaněk musí pracovat v pivovaru jako pomocný dělník, jelikož psal věci, které byly v socialistické společnosti nevhodné. Sládek pivovaru si nechá Vaňka pozvat do své kanceláře. Začne se ho vyptávat – na něj samého, na jeho spokojenost s prací, kterou vykonává, na kolegy z práce i z řad spisovatelů. V průběhu toho všeho sládek neustále popíjí a jeho opilost se projevuje čím dál víc.
Nakonec ze sládka vypadne, že spolupracuje s tajnou policií a musí psát hlášení na Vaňka i ostatní pracovníky. Nabídne Vaňkovi práci skladníka, kde by měl prostor na psaní. Na oplátku však chce, aby na sebe hlášení psal Vaněk namísto sládka on sám. Sládek pak upadne do opileckého spánku. Vaněk odchází, za nějaký čas opět zaklepe na dveře, což sládka probudí. Jelikož si na jejich rozhovor nevzpomíná, začne pokládat ty samé otázky znovu.

Tip: Na hru se můžeš podívat tady:

Tohle byl poslední díl průvodce maturitní četbou! Pokud jsi v článcích nenašel/la knihu, kterou máš v seznamu maturitní četby, a rád/a by ses o ní pobavil/a, napiš mi na @_kajina, kde to můžeme společně probrat!

Maturitní guide: Česká literatura 20. a 21. století, part I

by @_kajina