Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Maturitní guide: Česká literatura 20. a 21. století, part I

Po kratší pauze (čti zkouškový je peklo) se vracím zpátky s tipy na maturitní četbu! Dnes se koukneme na současnou českou literaturu.

Z posledního časového období si k maturitě vybíráš alespoň pět děl. I proto jsem se ho rozhodla rozdělit na dva díly. Česká literatura 20. a 21. století je skvělá a moje nejoblíbenější. Je proto složitý vybrat pár favoritů.

Karel Čapek: R.U.R.

Počet stran: 104

Literární druh: vědecko-fantastické, antiutopické drama

Literární žánr: drama, sci-fi

Literární forma: próza

Stručné nastínění děje: Harry Domin je ředitelem továrny na výrobu robotů. Roboti dokážou plnohodnotně zastat lidi až na jedno – nemají city. Jinak jsou od skutečných lidí nerozeznatelní. Helena, dcera prezidenta, přijíždí na ostrov, kde se výrobní továrna nachází. Potkává se s tu Dominem, na ostrově zůstává a provdá se za něj.

O deset let později jsou roboti už tak vyspělí, že jsou nasazováni jako vojáci do válek. Helenu však trápí, že nemají emoce, proto se snaží přemluvit doktora Galla, aby jim city naprogramoval. Roboti se vyskytují po celém světě, zastanou lidskou práci, a proto lidé nemají potřebu mít děti. Pomalu, ale jistě tak dochází ke zkáze lidstva.

Po čase se roboti začínají bouřit a chystají vzpouru. Helena spálí plány na jejich výrobu, aby už nemohl být sestrojen žádný další. V den jejího desetiletého výročí příjezdu na ostrov jí Harry věnuje loď. Tuší totiž, že se roboti obrátí proti lidem. Z ostrova už však nestihnou odjet, jelikož roboti zaútočí, zaberou území a zabijí všechny kromě Alquista – konstruktéra, který se k robotům vždy choval slušně a především nikdy nepřestal pracovat.

Poté, co roboti převezmou vládu nad ostrovem, si uvědomí, že ani oni nemohou žít časově neomezený život a že bez plánů na výrobu jim hrozí zánik. Poprosí tedy Alquista, aby plány znovu sepsal, to se mu však nepodaří. Zato ale Alquist najde dva roboty, Prima a Helenu, kteří k sobě chovají city a lásku. To představuje naději na začátek nové civilizace.

Můj tip: S Čapkem nikdy nešlápneš vedle. Jeho knihy jsou čtivé, mají poměrně jasnou myšlenku a češtinářky ho milujou, takže win-win.

Viktor Dyk: Krysař

Počet stran: 133

Literární druh: epika

Literární žánr: novela

Literární forma: próza

Stručné nastínění děje: Malé městečko Hameln je plné krys, proto do něj přichází krysař, aby od nich město očistil. Je to podivný člověk, přichází sám, a navíc nemá jméno. Domluví se s místními konšely, že město vyčistí za určitou částku. Pak zahraje na svou kouzelnou píšťalu a rázem všechny odporné krysy z města zmizí. Konšelé mu však slíbené peníze dát nechtějí. Vědí, že by se jim mohl pomstít, ale neudělá to.

Během svého pobytu se krysař seznámí s krásnou dívkou Agnes, do které se zamiluje. I ona je mu nakloněna. Agnes však uhání její bývalý milenec Kristián, který se jí nakonec zmocní a znásilní ji. Agnes se ze zoufalství zabije.

Když se to Krysař dozví, rozhodne se pomstít. Zahraje na píšťalu tak silně, až omámí všechny obyvatele města a ti za ním jdou až na horu Koppel, kde se vrhají do propasti. Jediným přeživším je Sepp Jörgen, kterému vše dochází až druhý den. Vydá se na cestu k hoře, ale zaslechne pláč malého dítěte a nakonec se rozhodne, že se vrátí domů, aby se o dítě mohl postarat.

Příští týden tě čeká poslední díl mého maturitního průvodce! Jestli máš v seznamu nějakou knihu, která se tu neobjevila, dej mi vědět na _@kajina a můžeme to probrat!