Ruskou invazí začala válka na Ukrajině už před téměř sedmi měsíci, přesněji 24. února letošního roku. Jaká je na východě Evropy situace a jak se válka vyvíjí?
Ukrajinské síly dobyly v Charkovské oblasti podle odhadů amerického Institutu pro studium války (ISW) zpět už okolo 2 500 kilometrů čtverečních. Moskva navíc 10. září informovala o stažení ruských vojsk od strategicky významného města Izjum v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, což je pro Kyjev úspěch. Ukrajinské síly naopak postupují do hloubi Ruskem ovládnutých území a obnovují nad nimi kontrolu. Rychlá ztráta Izjumu je pro Moskvu nejhorší dílčí porážkou během její invaze na Ukrajinu od doby, kdy se v březnu ruští vojáci museli stáhnout od Kyjeva, a mohla by znamenat průlom ve válce, okomentovala situaci agentura Reuters.
O ukrajinských úspěších v Charkovské oblasti svědčí také poplašné výzvy místních proruských úředníků a jejich oznámení o vývoji situace. Šéf okupační správy Charkovské oblasti Vitalij Gančev vyzval všechny obyvatele regionu k evakuaci a hlavní představitel proruské správy Izjumského okresu v Charkovské oblasti Vladislav Sokolov pak označil situaci za „těžkou“. Svědci z místa agentuře Reuters řekli, že lidé se snaží z Ruskem ovládnutých území odjet a na silnicích se vytvářejí dopravní zácpy.
Ukrajinští představitelé hlásí úspěchy i z Donbasu, který leží jihovýchodně od Charkovské oblasti, a také z jihu země. Gubernátor Luhanské oblasti v komentáři pro ukrajinský web Suspilne uvedl, že ukrajinští vojáci jsou v blízkosti města Lysyčansk, jehož ztrátu uznal Kyjev začátkem července. Ruský prezident Vladimir Putin v pátek uvedl, že Rusko bude ve své ofenzivě na ukrajinském Donbasu pokračovat dál, nehledě na pokusy Kyjeva o protiútok.
Podle agentury Reuters zemřelo na Ukrajině už přes 9 tisíc ukrajinských vojáků. Na ruské straně je číslo výrazně vyšší a podle deníku The Kyiv Independent už přesáhlo 50 tisíc. Ruská armáda navíc přišla už o 4 640 kusů obrněné techniky a 2 168 tanků.
Od začátku ruské invaze se objevilo už několik zpráv o nalezištích masových hrobů a pohřebišť s těly civilistů. V dubnu se jednalo o ty v osvobozených městech Buča a Irpiň, třetí takové místo se našlo jen před pár dny po osvobození Izjumu ukrajinskou armádou. Na provizorním pohřebišti bylo objeveno na 440 hrobů s těly ukrajinských civilistů. Podle Kyjeva byla velká část z nich navíc mučena. Český ministr zahraničí Jan Lipavský vyzval kvůli zmíněnému nálezu hrobů k urychlenému ustanovení mezinárodního tribunálu, který by takovou ruskou agresi stíhal.
Následkem ruské invaze na Ukrajinu už zemi navíc opustilo přes 12 milionů obyvatel, z nichž se více než 5 milionů vrátilo zpět do své vlasti. Aktuálně se tak napříč Evropou nachází kolem sedmi milionů ukrajinských uprchlíků.