Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Foto: samtrenov__

Make-upem proti diskriminaci. NYX PROFESSIONAL MAKEUP a organizace Prague Pride se spojily na podporu české a slovenské LGBTQ+ komunity

Značka kosmetiky NYX PROFESSIONAL MAKEUP, organizace Prague Pride a Iniciatíva Inakosť se spojily, aby podpořily LGBTQ+ komunitu v Česku a na Slovensku.

Ačkoliv na tom Česká republika není s podporou LGBTQ+ komunity nejhůř, nemůžeme říct, že jsou podmínky perfektní a naše práce tak končí. O stoprocentní inkluzi zatím mluvit nemůžeme, a proto jsou akce jako tato tolik důležité. Spojení NYX PROFESSIONAL MAKEUP, Prague Pride a Iniciatíva Inakosť se snaží o podporu LGBTQ+ komunity v Česku a na Slovensku, především mladým chtějí pomoci s coming outem a zprostředkováním bezpečného zázemí.

Gen Z je nejvíce queer generace v historii

@yanhoechka

We're here and we're queer

LGBTQ+ komunita je v České republice signifikantní. Český Pride week patří k jedněm z největších v Evropě, rozhodně je největší, co se týče střední Evropy. Provází ho týden plný workshopů, akcí a přednášek a jeho aktivita se táhne skrze celý rok. Politika vůči queer komunitě u nás totiž rozhodně není dostatečná, poskytuje minimální ochranu. Například diskriminace na základě sexuální orientace je zákonem zakázaná, od roku 2006 je tu legální registrované partnerství, nicméně pořád čekáme na uzákonění same-sex marriage. Novela zákona byla už několikrát projednávána, ale pořád naráží na odpor. Někteří poslanci dokonce navrhli, aby se manželství uzákonilo pouze jako svazek muže a ženy. I veřejnost je rozpolcená, pro manželství pro všechny je 67 % Čechů.

Slovensko je oproti nám o dost konzervativnější (nemají uzákoněné ani registrované partnerství), o to důležitější je podpora slovenské komunity. O to se snaží právě Iniciatíva Inakosť.

Jsi queer a máš pocit, že tě nikdo nepodpoří?

Prague Pride není jediná akce organizovaná na podporu queer komunity v Česku. Organizace, která Pride pořádá, zaštiťuje i online konzultace Sbarvouven.cz, běhy proti homofobii, iniciativu Jsme fér, festivaly a komunitní centrum.

Právě komunitní centra jsou klíčová pro vytváření bezpečného prostředí. S tím se snaží pomoct i NYX PROFESSIONAL MAKEUP, který v tom pražském plánuje pořádání nejrůznějších make-up sessions. Na Slovensku se bude v říjnu tohoto roku účastnit LGBTQ+ filmového festivalu Inakosti a ve spolupráci s Iniciatíva Inakosť chce dlouhodobě podporovat jejich poradnu, podobně jako to je v Česku.

Takže se nemusíš bát, je spousta míst, kde můžeš žádat o pomoc. Ať už je to zmíněné komunitní centrum , nebo právě online komunita sbarvouven.cz. Tam můžeš přijít s jakýmkoliv problémem, pokud si nevíš rady s coming outem nebo vztahy, cítíš se osamělý/á nebo jen hledáš informace, abys mohl/a podpořit svoje queer kámoše.

Proud allies for all – co je cílem spojení?

Pro podporu LGBTQ+ komunity je důležité, aby se zapojili všichni. NYX PROFESSIONAL MAKEUP a Prague Pride tak nabízí prostor, který podpoří nejenom LGBTQ+ komunitu, ale zároveň poskytne místo, kde se i ostatní budou moct učit o queer komunitě a o tom, jak jí pomoci.

Cílem je tak hlavně přinést větší povědomí o komunitě a poskytnout vzdělání, a to i skrze svět make-upu. NYX PROFESSIONAL MAKEUP chce edukovat i české a slovenské zaměstnance L’Oréal, Douglas, Rossmannu a dm drogerie na Slovensku a spolupracovat s experty na vytváření edukativního obsahu pro sociální sítě.

Pokud se sám/sama sebe ptáš na otázky jako Jaká je moje sexuální orientace?, Kde mám hledat podporu a allies?, Jak být dobrý spojenec pro LQBTQ+ komunitu?, určitě měj v merku akce od Prague Pride nebo Iniciatíva Inakosť. Zároveň se neboj navštívit stránky sbarvouven.cz nebo pražské komunitní centrum.

A co k tomu dodávají naše české queer ikony?

Dima

Zažil jsem špatné pohledy, nadávky i fyzické násilí jen za to, kdo jsem a že mám nějaký barevný pigment na obličeji. Věřte ale, že svět se mění k lepšímu. My jsme ta generace, která ho může změnit. Tak se, prosím, nebojte vyjadřovat sami sebe. Nebojte se vzít si ty linky do školy. Taky se mi na škole za tyhle věci smáli. No, už je smích přešel.

EPIC INK LINER

226,-

SMOOTH WHIP MATTE LIP CREAM

182,-

BARE WITH ME CONCEALER SERUM

249,-

Samanta

Chtěla bych vzkázat všem trans sestrám a bratrům, že jsou silné osoby. Děkujeme za podporu od NYX. Make-up nemá gender ani pusu, nesoudí nás!

Cassiopeia

Make-up je pro mě útěk, kreativní vybití. Je to pro mě umění jako každé jiné. Vždy mě bavilo tvořit a do výtvarky jsem chodil odmalička, teď jsem vlastně jen vyměnil tempery a akryl za linky a paletku s očními stíny. Líčení mám rád možná i z toho důvodu, že vlastně nemá žádná pravidla. Můžete se zdokonalovat v technice, ale jinak se fantazii meze nekladou, trendy přichází a odchází. Vše, co se vám nepovede, jde v make-upu nějak spravit. Okay, opravit tlustou černou linku na světlém podkladu je sice trošku challenge, ale nemožné to není.

Moje message je: Zkoušejte nové věci, dělejte, co vás baví, a nenechte se v ničem z toho omezit společenskými normami nebo vaším okolím. Make-up by měl být hlavně zábava a radost. Alespoň pro mě je.

ULTIMATE COLOR PALETTE

408,-

BUTTER GLOSS NON-STICKY LIP GLOSS

113,-

JUMBO LASH! LONGWEAR FALSE LASH SYSTEM

453,-

Janny Jill

Důležité je VŽDY být sám sebou! Make-up je pro všechny.

Vždy ale myslete na jedno pravidlo: FIND YOU FŇUKIN BASE COLOR! Thank u! ❤️

Hedinky

Jsem moc vděčná!

Jsem vděčná za komunitu, ve které jsem, vděčná za to, že mohu být sama sebou, že mě lidi kolem mě berou, že mě respektují.

Nic to nestojí, ale přece jen to může pomoct spoustě lidem se sebepřijetím. Takové maličkosti jako respektovat zájmena ostatní, podpořit je v coming outu, nabídnout jim pochopení a oporu. To všechno ve finále hraje velkou roli.

Jsem vděčná za to, že žijeme v době, kdy se můžeme vyjádřit, ať už make-upem, stylem oblékání, uměním. Že můžeme být inspirací a pomáhat si navzájem se sebevědomím. Že žijeme v době, kdy se muži nebojí nosit make-up, sukni, být feminine, aniž by museli být škatulkováni.

Make-up není jen o tom zakrýt si nedokonalosti, ale je to umělecký způsob, díky kterému můžeme ukázat, co v nás je. Bavit se tím, užít si to, mít radost z toho, co vytvoříme, a hlavně se cítit dobře! A to je nejdůležitější!

Za fotky děkujeme skvělému @samtrenov__💕

MAKEUP SETTING SPRAY - MATTE

215,-

THE MARSHMELLOW SMOOTHING PRIMER

385,-

HIGH DEFINITION FINISHING POWDER

249,-

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.