Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Princ indie rocku aneb co jsi nevědel o Mac DeMarcovi

Cigárko, čepička a lacláče. Během letošního června se Žluté lázně rozezní letním groovem s přesahem do melancholie. Do Čech totiž přijede indie rocková hvězda Mac DeMarco a tady jsou fun facts, které jsi o něm možná nevěděl.

Plot twist: Nejmenuje se Mac DeMarco

Bylo jasný, že to není jeho pravý jméno. Nicméně se narodil jako Vernor Winfield McBriare Smith IV. Good luck se zapamatováním, lmao.

Odchovanec země bobrů a javorového sirupu

Mac se narodil v roce 1990 v Duncanu v Kanadě. Ve své rodné zemi zůstal do roku 2013. Pak se přestěhoval do Brooklynu.

Hudebník na vlastní pěst

Než si začal skládat hudbu sám, byl součástí kapely Makeout Videotape. Profesionální samostatné tvorbě se ale začal věnovat až (nebo vlastně už) v roce 2008, kdy se přestěhoval do Vancouveru.

Má to v krvi

Jeho babička byla populární operní pěvkyní, jeho děda profesionální saxofonista a i jeho rodiče měli k hudbě blízko. Jako kdyby mu byla kariéra muzikanta předpovězena.

Tu kytáru si koupil kvůli sobě

V patnácti si koupil kytaru za přibližně 30 dolarů a světe div se, hraje s ní dodnes. Říká, že novou nechce, protože žádná už nebude znít tak dobře jako tahle.

Oblečení z Alberty>>

Mac zbožňuje tzv. workforce fashion. Mezi jeho oblíbené značky patří albertský výrobce pracovních oděvů Carhartt. Od nich nosí hlavně bundy a overally. Oblibu ale má i ve flanelkách a skoro nikdy nechodí bez kšiltovky nebo beanie.

Social Media Mamka

Jeho mamka často odpovídá na zprávy fanoušků skrze Macovy účty na sociálních sítích. Hlavně teda na Facebooku, protože Mac si Instagram smazal v roce 2019.

Inspirace v zemi vycházejícího slunce?

Inspirací pro jeho tvorbu mu byli Shuggie Otis, Black Sabbath, Jonathan Richman, Genesis, Sting nebo Weezer. Ale jeho nejoblíbenějším umělcem je japonský hudebník Haruomi Hosono, který byl členem kapely Yellow Magic Orchestra (doporučuji poslechnout tenhle banger).

Promiň mami...

Jedna z jeho nejposlouchanějších písníček Freaking Out the Neighborhood je vlastně omluvný vzkaz pro jeho mamku. Jednoho jara se totiž v kanadském Montréalu opil natolik, že se během večera svlékl do naha, polévali ho pivem a jaksi se mu ocitla palička na bicí v jeho pozadí. A aby toho nebylo málo, jeho kamarád to celé natáčel a video doputovalo i k jeho rodině. Mac pak o tom napsal písničku, kde se hned v prvním verši omlouvá.

Macument?

Pokud se o něm chceš dozvědět něco víc, Mac DeMarco natočil i vlastní dokument Pepperoni Playboy, který najdeš níž. :)

Mac DeMarco patří k nejdivnějším, ale zároveň i k nejvlivnějším a největším představitelům indie rocku. Jeho pomalý styl s nádechem garage popu tvoří krásnou kombinaci, která si zaručeně našla svoje místo na tomhle přesyceném trhu s hudbou.

Pokud ho neznáš, doporučuji ti alba 2, Salad Days, Another One a This Old Dog. Jsou to jeho neznámější díla a nejlíp na nich poznáš jeho tvorbu, enjoy! :)

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.

Sevdaliza slays again. Proč je její Raving Dahlia jeden ze zatím nejlepších projektů roku? 

@iamvojtamarek