Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Má obsese s celebritami hranice?

Proč jsme posledlí životy celebrit? Hraničí zdánlivě nevinné fanouškovství se sexuální objektifikací? Podívejme se na tuto problematiku také očima odborníků.

Nesnáším, jak rychle objektifikujeme celebrity, tak se jmenuje měsíc staré video, které otevírá toto téma, konkrétně na příkladu nedávné medializace herce Pedra Pascala (The Last of Us, The Mandalorian). Autor si pokládá otázku, zda je mediální chování adekvátní a herci vůbec příjemné.

Syndrom uctívání celebrit

Z psychologického hlediska je syndrom uctívání celebrit jednostranný parasociální vztah, jehož vyšší intenzita může dokonce hraničit s mentální poruchou. Je to proměna obdivu v obsesivní facinaci celebritou. S tímto syndromem se v životě setká až 1/3 populace, uvádí lékařsky schválený článek. V nižších intenzitách se nemusí objevovat negativní dopady.

Syndrom se může projevit například připodobněním svého vzhledu daným celebritám či v extrémních případech obtěžováním a stalkingem.

Sexuální objektifikace?

Sexuální objektifikace je vnímání lidí jako věcí, uvádí jedna z definic. Oproti „obyčejným“ lidem bývá takové chování k celebritám normalizováno, o to více u mužů, spekuluje uživatel Twitteru.

U ženských celebrit zase bývají jejich úspěchy a osobnosti redukovány na jejich zevnějšek, například na červených kobercích. Zajímavé je, že se takového chování dopouštějí především další ženy, moderátorky, komentuje psycholožka Sarah Gervais, Ph.D.

Jak si herečky musí poradit se sexistickými komentáři, najdeš v tomto videu. Moje oblíbená reakce je od Lauren Conrad. Na otázku „What's your favorite position?“ odpověděla „CEO“.

Pedro Pascal is not your daddy

Tak zní perex březnového článku od Buzzfeed, ve kterém autorka reaguje právě na nevhodnou poznámku na červeném koberci Disney+, platformy zaměřené na filmy pro děti.

Pedro se internetové nálepce „taťky“ nejprve smál se slovy „jsem váš taťka“, ale když se ho témeř po roce podobných narážek zeptala další reportérka, aby přečetl tzv. thirst tweets, což očividně nebylo dopředu domluvené, slušně odmítl. Jeden z uživatelů na Twitteru to okomentoval slovy, že se Pedrovi dostává „actress treatment“. Něco jiného je takové chování na sítích mezi přáteli a naživo, uvádí autorka nakonec další tweet.

Ačkoliv s těmito narážkami dříve herec možná neměl problém, má právo změnit názor a nemusí se obhajovat, stejně jako kdokoliv z nás. Celebrity jsou taky lidi a zaslouží si respekt jako kdokoliv z nás.