Jaké to je být v létě na jeden týden součástí komunity, která podporuje objevování, občanskou zodpovědnost, rozvíjení svých dovedností a přemýšlení o světě kolem sebe? To vše se ti pokusím odhalit v rozhovoru se Štěpánem z Letní akademie Discover.
Letní akademie Discover láká do přírody stovky talentovaných a bystrých lidí z různých zemí, kde se během týdenního pobytu můžeš ponořit do rozmanitých témat. Od medicíny, přes vývoj umělé inteligence či zkoumání světa politiky, každý si tady prostě najde to své. Jestli ještě stále hledáš, co bys chtěl/a v budoucnu dělat, Letní akademie by ti v tvém budoucím směřování mohla výrazně pomoci.
Kdo za tímto projektem stojí a jak vypadá pobyt na Letní akademii Discover? O tom jsem si měl možnost více popovídat s mým dlouholetým kamarádem Štěpánem, který je jedním z organizátorů. Tak neváhej, čti pozorně a zajdi se podívat na stránky Discover. Volná místa v Letní akademii stále jsou a přihlášky se uzavírají na konci května!
No... bude hodně klišé, když řeknu rodina? Přijde mi, že Discover je komunita, kde se všichni navzájem podporují v osobním i kariérním růstu. Taky je to komunita, kde si svoje místo najde podle mě kdokoli. Člověk se tam potká s lidmi z různých koutů světa a šíleně si rozšíří obzory.
Snažíme se vytvořit prostředí, ve kterém se všichni budou moci rozvíjet ve svých zájmech ať už akademických, či osobních. Na dopoledních kurzech se o jimi zvoleném tématu dozví spoustu informací od lidí, kteří daný obor často studovali na vysoké škole a jsou zapálení pro to svůj zájem sdílet.
Kurzů je na Discoveru spousta, záleží na tom, co koho zajímá a na jaký turnus se přihlásí. Jen tak z hlavy mě napadá Fotografie, Psychologie člověka, Dokumentární film a Antropologie a Umění menežovat umění. Z aktivit si člověk ale taky vybere, taková každoroční jistota je mimo jiné třeba Veletrh Životních Zkušeností, kdy se účastníci můžou ptát lektorů na jejich zkušenosti například ze studia v zahraničí, se vztahem na dálku, s prací v nadnárodní firmě atd. Nikoho ale do ničeho nenutíme, pokud se člověk kdykoli cítí unavený nebo se mu program prostě zrovna nelíbí, může si klidně jít lehnout a číst nebo cokoliv zrovna bude chtít.
Vlastně úplně šílenou náhodou. Byl jsem s kamarádem na pivu a on se vyptával na to, co studuju. Po mým asi hodinovým monologu o látkách, střizích a módním průmyslu mi řekl, že to je strašně zajímavý a že jestli bych to nechtěl učit na Letní akademii. Tak jsem mu na to kývnul, přihlásil se jako lektor a když si mě koordinátorky turnusu B vybraly, byl jsem součástí.
Rozhodně bych představil Lízu a Emmu, letošní V2, tedy ty, které se starají o celý chod letošního Discoveru. Líza studovala neurovědu a historii umění na Lake Forest College v USA a teď se zaměřuje na výzkum paměti, učení a stresu. Emma je momentálně studentka posledního ročníku doktorátu historie a zkoumá environmentální historii střední Evropy. Díky těmto dvěma se celá Letní akademie Discover může letos pořádat!
Rozhodně ten svůj, tedy Textil a současné umění na turnusu C. Ale asi neexistuje jeden kurz, který by seděl všem, záleží na tom, co koho zajímá. Pokud se někdo zajímá spíš o přírodní vědy, doporučil bych mu asi jiné kurzy než někomu, kdo se zajímá o umění.
Těch je nespočet, ale rozhodně bych vypíchnul workshop Sahání na trávu… Začalo to jako vtip, když se mi dostal do ruky přístup na Instagram Discoveru, abych dokumentoval týden a chtěl jsem si z toho trochu udělat srandu. S pár účastníky jsem natočil fake workshop Sahání na trávu, dal to na story jako seriózní věc a zapomněl na to. Další den za mnou přišlo pár lektorů, že si na jejich kurzech lidi stěžovali na to, že workshop Sahání na trávu nebyl nikde vypsaný a nemohli se na něj přihlásit. Tak jsem to vzal jako výzvu a ten workshop reálně udělal. Přišlo mi tam asi 40 lidí a já jsem je dost improvizovaně provázel procesem sahání na trávu. Po tomhle workshopu se to uchytilo jako meme a do konce turnusu člověk vídal náhodné skupinky lidí organizovaně sahající na trávu, bylo to strašně vtipný. Nejlepší na tom ale je, že to začal řešit celý Discover a doteď za mnou chodí lektoři s otázkou: „To ty jsi dělal ten workshop Šahání na trávu?”
Dá se dělat asi úplně všechno, na co si člověk vzpomene. Odpoledne většinou bývá nějaký větší program jako třeba zážitková nebo pohybová hra. Večer je program taky, my jsme na turnusu loni měli super filmový večer, pořádá se tzv. Noc za Oponou, kdy lektoři vypráví o svých fuck upech, lektoři i účastníci pořádají spoustu zajímavých workshopů a před spaním se dá například společně meditovat anebo jen tak sedět u táboráku. Dá se toho dělat strašně moc v rámci programu, ale pokud někdo zrovna nemá na něco náladu, dělat to nemusí, může klidně jít sportovat, číst si nebo dělat cokoliv jiného.
Protože se díky ní nehorázně posuneš jako člověk, získáš nové zkušenosti, znalosti a známosti a zažiješ neironicky ten nejlepší týden tvého léta!
Musíš objevit něco, co zapálí tvůj vnitřní oheň, a dokud hoří, nesmíš se toho pouštět.