Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Lego Terapie: Buduj svou psychickou odolnost kostičku po kostičce

Na terapii dnes chodí kde kdo (as they should), ale slyšel*a už jsi o terapii legem? Studie ukazuje, že skládání kostiček totiž kromě relaxu a zábavy může sloužit jako nástroj k posílení naší psychické odolnosti. Jak na to?

Pokud jsi busy a nevíš, kam dřív skočit, asi si říkáš, že hrát si s Legem je asi to poslední, na co máš čas. Proč ale stojí za to si jej udělat?

Zpráva LEGO Play Well z roku 2022 zjistila, že přes 30 000 dospělých z celého světa vnímá hru jako důležitou pro svůj dospělý život. Překvapivých 87 % uvedlo, že jim hra pomohla cítit se v klidu. Hru také dotazovaní vnímají jako důležitou formu úniku či odpočinku. Dalších 86 % uvedlo, že jim pomohla odpočinout si od práce, zatímco 89 % se domnívá, že jim hra pomohla být více bystrými.

The more you know:

Lego terapie jako taková je inovativní forma terapeutické intervence, která využívá hraní s Lego kostkami k podpoře rozvoje sociálních, emocionálních a kognitivních dovedností. Tato terapie je často používána zejména u dětí a mládeže s cílem posílit komunikaci, spolupráci a schopnost řešit problémy.

Zdroj: ideas.lego.com

To zní slibně, ne? Ale než vybalíš na svém dalším sezení u terapeuta Lego, pamatuj, že tato metoda rozhodně není mainstreamová a důvěryhodné výzkumy, které by podpořily benefity Lego terapie u dospělých, zatím neexistují.


Jak na DIY Lego terapii?

1. Get to know your Lego

Mnoho dospělých baví sestavovat složité Lego sety podle návodu. Pokud jsi systematik a představa kreativní volnosti tě děsí, klidně si skládej podle manuálu, při hře není nic špatně. Začít také můžeš s klasickými kostičkami, které můžeš skládat tak, jak se ti zlíbí – ať už se rozhodneš tvořit něco konkrétního, či abstraktního.

Hraní je nezbytné pro rozvoj jednotlivce nejen v dětství, ale po celý život. Pro dospělé představuje hra prostředek k uvolnění stresu, posílení mentální flexibility a udržení rovnováhy mezi prací a osobním životem.
Dr. Stuart Brown, psychiatr a zakladatel National Institute for Play


2. Nedělej si starosti s tím, jestli je tvůj výtvor dobrýnebo špatný

Důležité je oprostit se od hodnocení a s tím spojeného černobílého myšlení. Podle psychiatra Stuarta Browna hra zvyšuje naši psychickou odolnost. Když tvůj výtvor nevypadá podle tvých představ nebo jsi nepostupoval*a podle manuálu, není to špatně – jen se na věc zkus podívat z jiné perspektivy, čímž trénuješ kreativní myšlení a problem solving.


3. Heal your inner child

Pokud jsi dospělý*á jako já, může být těžké si vzpomenout na moment, kdy sis naposledy dovolil*a jen tak si hrát. Slovníky definují „hru“ jako činnost, jež vykonáváme čistě pro zábavu, než za praktickým účelem – to však neznamená, že hra nemá žádnou hodnotu. Hra podporuje uvolnění stresu, stimuluje kreativitu a přispívá k celkově lepšímu mental wellbeingu.

So let's play!


Zdroje: Lego.com, Lego Play Well Report 2022, Frontiers in Psychology, National Institu for Play

Přispěj na granulky pro Feríska🐈💕🐾

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.