Lauren Singer byla běžná studentka se zájmem o přírodu a udržitelnost. Nic speciálního pro naši planetu nedělala, ale bezohledné chování její spolužačky ji donutilo obrátit život naruby. Začala žít zero waste a její odpad za každý rok se vejde do hrsti. Píše blog a na sítích sdílí své poznatky.
Lauren Singer studovala environmentalistiku, a tak ji problematika znečišťování životního prostředí vždy zajímala. Její činy tomu ale moc neodpovídaly. Vše změnilo až chování její spolužačky, které ji dlouhodobě štvalo. Dívka si totiž do školy každý den nosila oběd v igelitovém pytlíku, který navíc každodenně končil v koši. Lauren se proto rozhodla jednat.
Nejprve vyhodila veškeré plasty, které našla u sebe v ledničce, ale věděla, že to nestačí. Jelikož jí opravdu záleželo na ochraně životního prostředí, několik týdnů hledala způsoby, jak nevyprodukovat téměř žádný odpad. To se jí podařilo a od roku 2012 žije zero waste. Za posledních deset let vyprodukovala méně odpadu, než někteří lidé zvládnou za jeden den.
Lauren Singer neplýtvá jídlem, oblečením ani jinými věcmi. Snaží se vždy zužitkovat všechny části potravin, ze kterých si vaří. Sama si vyrábí pastu, prostředky na mytí i na praní a nakupuje v sekáčích. Místo igelitek používá látkové tašky a všechny plasty ve své domácnosti nahradila kovy. Dosáhla tak toho, že její odpad za rok 2022 se vešel do malé misky. Stejně tomu bylo i předchozích deset let.
A čím se dívka živí? Má svůj e-shop s udržitelnými věcmi do domácnosti a vystupuje každý rok na mnoha akcích jakožto zástupkyně environmentalistických aktivistů. Populární je také na sociálních sítích. Na Instagramu má více než 350 tisíc sledujících, které pravidelně informuje o svém životě a předává jim tipy, jak žít co nejvíce zero waste.
Lauren Singer určitě není jedinou osobou, která se snaží žít zero waste. Takové lidi najdeme i u nás. V Česku působí iniciativa Bez obalu, jež je podporována Ministerstvem životního prostředí. Celý projekt vede několik lidí, kteří se snaží žít tak, aby neprodukovali žádný odpad. O své činnosti navíc pravidelně přednáší po celé zemi.
Bez obalu má také své vlastní prodejny, ve kterých si lidé mohou nakoupit zdravé potraviny všeho druhu bez zbytečných obalů. V prodejnách mají také velký výběr eko drogerie a přírodní kosmetiky. Celý koncept spočívá v tom, že si lidé do obchodu přinesou své vlastní obaly, a to například potravinové dózy, zavařovací sklenice nebo látkové pytlíky. Pobočky se nacházejí v Dejvicích, na Vinohradech a v Karlíně.
Znáš ve svém okolí nějaké obchody podporující udržitelnost? Poděl se s námi!