Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kultovní indie filmy, co tě donutí přemýšlet nad životem

Nezávislé indie filmy nabízejí jiný zážitek než snímky z velkých studií. Mohou si dovolit pojednávat o nemainstreamových tématech, lépe řečeno výjimečně zpracovat ta každodenní. Nabízím ti patnáct jmen slibujících kvalitní podívanou.

The Lobster

Humra z roku 2015 tu mám na prvním místě. Režisér Yorgos Lanthimos, který letos chystá snímek Poor Things s Emmou Stone, se inspiroval utopií, ve které na světě nemohou žít svobodní lidé. Kdokoliv, kdo není v páru, se musí dostavit do hotelu, kde má omezený čas potkat spřízněnou duši. Pokud se nezamiluje, promění se v libovolné zvíře. Rezignovaný David (Colin Farrell) se pokusí o útěk a někoho pozná.

Nejen o Poor Things se dočteš víc tady:

Nejočekávanější filmy konce roku

@vil.a

O produkci se původně postaralo studio Alchemy, ale z finančních důvodů snímek odkoupilo A24 (Priscilla, Aftersun, EEAAO, Uncut Gems, The Lighthouse, Midsommar, Lady Bird, Swiss Army Man a další), které je jedno z mála nezávislých studií, co natáčí i při Hollywoodské stávce, která pomalu končí. Tato černá komedie získala nespočet ocenění a ode mě má skóre 10/10.

Zdroj: Pinterest

Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain

Francouzský film z roku 2001 sdílí první příčku mého seznamu s Humrem. Amélie (Audrey Tautou) je dívka, která hledá sama sebe a své místo ve velkém městě. Na první dojem je úplně jiná než ostatní, ale najdeme se v ní všichni. Za snímkem stojí Jean-Pierre Jeunet a neodmyslitelně k němu patří i výjimečný soundtrack od Yanna Tiersena. I toto drama má na kontě spoustu cen a ode mě též 10/10.

Zdroj: Pinterest

Marriage Story

Tenhle film jsem si v roce 2019 pustila kvůli hercům – Adamu Driverovi v roli Charlieho a Scarlett Johansson jako Nicole. Manželský pár mi v téměř dvou a půl hodinovém snímku učaroval. Příběh o lásce a nenávisti skrze každodenní situace vypráví o velmi komplikovaných pocitech. Emoční horská dráha to bude i pro tebe, o to se postaral režisér Noah Baumbach, přítel Grety Gerwig. Drama hodnotím 9/10 bodů.

Zdroj: Pinterest

Her

Ve zkratce vypráví o milostném vztahu mezi člověkem a softwarem. Téma, které se v nedaleké budoucnosti může klidně objevit. Americký snímek je z roku 2013 s Joaquinem Phoenixem v hlavní roli Theodora, který se vzdává konvenčního hledání lásky a zakoupí si nový operační systém, Samanthu (Scarlett Johansson). Ta se však brzy naučí plnit své vlastní potřeby. Režíroval Spike Jonze (Babylon). 8/10.

Zdroj: Pinterest

Moonrise Kingdom

Snímek z roku 2012 od Wese Andersona vzpomíná na první dětskou, táborovou lásku. Mezi herci se objevily známé tváře z Andersonových filmů, jako je Bill Murray a Jason Schwartzman. Tuším, odkud tvůrci JoJo Rabbit čerpali inspiraci k postavě velitele dětské skupiny, takže pokud se ti JoJo líbil, určitě tě potěší i Až vyjde měsíc. Hodnotím 7,5/10.

Zdroj: Pinterest

Triangle of Sadness

Komediální drama z minulého roku tě určitě neminulo. Společenská satira poukazuje na vlastnosti ztroskotané smetánky, kdy společenský status ztrácí váhu. Bála jsem se, že film bude overhyped, ale i přesto naplnil má očekávání. Za snímkem stojí švédský režisér Ruben Östlund a podíleli se na něm herci jako Harris Dickinson, Charlbi Dean nebo Woody Harrelson. Dávám také 7,5/10.

Zdroj: Pinterest

Swiss Army Man (2016) komediální drama, režie Daniel Scheinert, Daniel Kwan. Hrají Paul Dano a Daniel Radcliffe. 7,5/10.

Everything Everywhere All At Once (2022) akční fantasy, režie Daniel Kwan, Daniel Scheinert. Hrají Michelle Yeoh, Ke Huy Quan, Jamie Lee Curtis a další. 7/10.

Little Miss Sunshine (2006) komediální drama, režie Jonathan Dayton a Valerie Faris. Hrají Abigail Breslin, Steve Carell, Paul Dano a další. 7/10.

Juno (2007) romantické drama, režie Jason Reitman. Hrají Elliot Page a Michael Cera. 7/10.

Paterson (2016) drama, režie Jim Jarmusch. Hrají Adam Driver a Golshifteh Farahani. 7/10.

Mary and Max (2009) animované drama, režie Adam Elliot. 7/10.

Whiplash (2014) hudební drama, režie Damien Chazelle. Hrají Miles Teller a J.K. Simmons. 7/10.

Na seznamu, co mě teprve čeká, mám ještě letošní Tár a Aftersun!