Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Nejočekávanější filmy konce roku

Filmový festival v Benátkách začátkem září uvedl své letošní favority. Představím ti pět velkých titulů, které do konce roku uvidíš v kinech.

V rámci festivalové kategorie 21 filmů s názvem Venezia 80 Competition se mimo jiné utkalo těchto pět titulů, které patří mezi mé oblíbence:

Film Poor Things vyhrál hlavní Cenu Zlatého Lva a má namířeno na Oscara. Režisér Yorgos Lanthimos přiznal, že se film povedl díky hlavní herečce Emmě Stone. Vznikl podle knižní předlohy z 90. let a vypráví o dívce, která ožije pod rukama vědce (Willem Dafoe) a nemotorně poznává lidský svět, včetně lásky. Americká premiéra je 8. 12.

Hranice od Agniezsky Holland získala Speciální Cenu Poroty. Koprodukce čtyř zemí vypráví o dění na polsko-běloruské hranici očima psycholožky Julie (Maja Ostaszewska), která se rozhodne uprchlíkům pomáhat. Černobílý snímek poukazuje na nepříjemnou pravdu, což se nelíbilo polským kritikům. Česká premiéra je už 19. 10.

To nejlepší z Venice Film Festivalu 2023

@martinastrel

Herečka Cailee Spaeny z filmu Priscilla , která Elvisovu ženu ztvárnila, vyhrála Cenu za Nejlepší Herečku. Romantické drama s Jacobem Elordim coby americkým zpěvákem pojednává o Elvisově přítelkyni a ženě Priscille, přičemž vychází z jejích memoárů. Režisérkou snímku je Sofia Copolla a A24, kteří mají na kontě třeba Marii Antoinettu (2006). Americká premiéra je 27. 10.

Snímek Ferrari sem zařazuji kvůli Adamu Driverovi v hlavní roli, hands down. Pojednává o zakladateli stejnojmenné značky vyrábějící sportovní automobily, Enzu Ferrarim, jehož biografie tvůrcům posloužila jako odrazový můstek. Historické drama režíroval Michael Mann a jeho italská premiéra proběhne 30. 11.

Film Maestro stojí za zmínku minimálně kvůli kontroverzi, kterou vyvolal kvůli prostetickému nosu Bradleyho Coopera. On sám snímek režíroval spolu s Martinem Scorsesem, Stevenem Spielbergem a Toddem Phillipsem. Onen nos měl zdůraznit židovský původ hudebního skladatele Leonarda Bernsteina, o němž a jeho ženě příběh vypráví. V kinech ho již promítají, ale premiéru na Netflixu chystá 20. 12.

Tak na který se nejvíc těšíš ty?