Kryptoměny jsou hot tématem poslední doby. Každý na TikToku vídá videa údajných dolarových milionářů, co dali pár peněz do naprosto neznámé kryptoměny a za půl roku vybrali stonásobek. Hezké, může to tak ale vůbec fungovat?
Takhle rychlé zbohatnutí z 99 % samozřejmě neplatí. Pro toho, kdo do krypto světa chce namočit nohu, je velmi nutné pochopit alespoň základy fungování kryptoměn.
Rád bych vám dnes představil kryptoměny obecně. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou, co od nich můžeme čekat v budoucnu a co nám mohou přinést. V dalších článcích si také představíme ty nejzajímavější kryptoměny!
Digitální platidlo budoucnosti
Já vím. Nejspíš se pouštím na velmi tenký led. Pochopit kryptoměny není jednoduché. Sám je rozhodně na sto procent nechápu, ale rád bych je alespoň představil a předal obecný základ.
Kryptoměny jsou digitálním, decentralizovaným platidlem budoucnosti. Tohle uslyšíte zřejmě od všech, co mají do krypta zainvestováno. Je to určitě reálná teorie, ale má to svých pár háčků. Slovo decentralizovaný je zde velmi důležité. Jedna z mnoha zásadních věcí, kterou kryptoměny disponují, je právě decentralizace měny – tedy to, že všechny transakce kontroluje a řídí zdrojový kód sítě, na kterém je kryptoměna postavena. Žádní bankéři, žádní regulátoři, pouze počítač. Toto je bezesporu v něčem bezpečné, v něčem zase možná nebezpečné. To je na uvážení každého. Peníze v kryptoměnách jsou nevysledovatelné, nezaměnitelné a naprosto anonymní.
Dvě B jako stvořitelé. Blockchain a Bitcoin
Nejznámější, nejstarší a nejrozšířenější kryptoměnou světa je Bitcoin (BTC). Běží na principu tzv. blockchainu. Blockchain můžete chápat jako obří digitální účetní knihu, do které se zapisují všechny jednotlivé transakce. Žádná se neztratí, na žádnou se nezapomene, žádná nezmizí. Vše je řízeno zdrojovým kódem sítě – nikdo to nemůže ovlivnit. Do sítě všichni svou transakci zapíšou a blockchain si ji dobře pamatuje. Proto má tato moderní platební technologie tolik příznivců.
Zaplatím někdy v kavárně kafe kryptoměnou?
Jednoduchá otázka, složitá odpověď. Nicméně já osobně věřím, že ano. Dokonce například v holešovické kavárně Paralelní Polis už to jde.
Ve světovém oběhu peněz se vyskytuje pouze něco kolem 8 % fyzických peněz (takzvaného fiatu), veškerý zbytek je ve formě digitální. Shodneme se tedy, že cash z povrchu zemského pomalu mizí a otěže veškerých provedených plateb na světě přebírají kreditní virtuální karty v našich mobilech, hodinkách a v dalších smart zařízeních. Koneckonců i vy pošlete raději stovku za pivo kamarádovi přes mobilní bankovnictví, než byste mu dávali papírovou, je to tak?
Adaptace kryptoměn to bude mít těžší, než to měly karty. Aktuálně tento proces brzdí především obrovské manipulační poplatky transakcí. Tím, že si uživatelé neposílají velké objemy v jednotlivých kryptoměnách, jsou poplatky opravdu vysoké, a platby se tak aktuálně u většiny kryptoměn jednoduše nevyplatí. To by se mělo společně s více a více uživateli jednotlivých měn měnit.
Pokud tě kryptoměny zajímají, nezapomeň každý čtvrtek sledovat FOMO a dozvíš se více! #DYOR
*Tento text za žádných okolností nelze považovat za jakékoliv investiční doporučení a radu. Nejsem finanční poradce a jedná se pouze o osobní pohled na finanční problematiku. Před každou investicí si proveď vlastní analýzu a due diligence, investuj pouze na své vlastní riziko.