Slovinsko se stalo další zemí, která zrovnoprávnila sňatky stejnopohlavních párů a stejně tak umožnila i adopci dětí těmito páry. Je tak první postkomunistickou zemí, kde homosexuální páry získají rovná lidská práva.
Ústavní soud rozhodl o legalizaci v pátek s okamžitou platností. Podle vyjádření soudu měl předešlý zákon diskriminační charakter, když umožňoval uzavírat sňatky pouze heterosexuálním párům.
Není to však poprvé, kdy slovinská vláda tento zákon odhlasovala. Slovinsko legalizovalo stejnopohlavní sňatky již v roce 2015, občané ho však ještě téhož roku zamítli v referendu. Slovinská vláda verdikt soudu uvítala.
Soud zdůvodnil svůj verdikt také tím, že diskriminace stejnopohlavních párů „nemůže být ospravedlňovaná tradičním významem manželství coby svazku mezi mužem a ženou ani zvláštní ochranou rodiny.“ Zároveň také dodal, že tímto rozhodně nechce snižovat význam manželství heterosexuálních dvojic.
Slovinci kromě uzavření manželství budou moci také adoptovat děti. Před přijetím novely si směli pouze osvojit dítě druhého partnera.
Slovinsko tak podniklo další krok k tomu, aby se zbavilo nálepky státu z východní Evropy. Stejnopohlavní sňatky mohou lidé uzavírat především v Severní a Jižní Americe a západní Evropě.
Naopak v Evropě východní, zejména pak v postkomunistických zemích jako Polsko, Maďarsko, Rusko, ale také Česko gayové a lesby tato práva nemají. Ústavy těchto států manželství vyhrazují jako svazek jedné ženy a jednoho muže.