Někdo tvrdí, že knírky jsou symbolem osmdesátkových pornoherců ze západního Německa. Já říkám, že je to paráda, díky které jsem klukům na Tinderu dala vždycky swipe right. A nejen díky oblíbeným internet boyfriends se teď knírky dostávají (konečně!) znovu do módy.
Kníry se vždy nosily a nosit se budou, ať už jsou v různých obdobích v kurzu více nebo méně. Ozdoba pod mužským nosem může mít podobu jemného chmýří, upraveného úzkého knírku i pořádného kartáče, za který by se nemusel stydět ani Pavel Zedníček. Jaká je role knírků ve společnosti a proč je teď nejspíš uvidíš i na jiných týpečcích než na těch z umělecké scény?
Ač se to tak nemusí zdát, knírky a vousy obecně v sobě nesou celospolečenský význam už od pradávna. Od starověku až po 20. století se střídala období plnovousů a oholených brad. Řečtí bohové jsou zobrazováni s vousem až po prsa, tehdy představoval sílu a moc. Ve středověku naopak vousy zakazovala církev jako známku barbarství a výtržnictví.
Knírky samotné dostaly menší spotlight v 17. století v době mušketýrů, kdy se k nim přidala ještě typická mušketýrská kozí bradka, a pak o století později v některých armádách. Knírů si tehdy považovali i v Rusku - muži údajně museli platit daň za bradku, car Petr Veliký však muže s pouhým knírkem této povinnosti zprostil.
Opravdu rozšířeným trendem se kníry staly až ve 20. století v období dvou světových válek. Mít plnovous bylo šviháctví, ale přicházela s tím i nepraktičnost na bojišti, a tak si muži nechávali jen ozdobu horního rtu.
Dnes si každý nosí, co chce, jak chce - a to je dobře. V barber shopech si muži mohou nechat upravit svůj vous dle libosti, často můžeme vidět fady u plnovousu nebo slušivě upravené strniště. Nicméně dobrej knírek není nikdy na škodu.
The Dirtbag Mustache
Neformálnost, minimalismus, rebelství. To vše symbolizují takzvané dirtbag kníry, které dodávají šmrnc hlavám drogových kartelů i předním hercům Hollywoodu. Na světlo světa je v poslední době vynesli miláčci diváků a divaček a oblíbení internet boyfriends Jacob Elordi, Timothée Chalamet, Austin Butler nebo Paul Mescal.
A vlna kníratého trendu se nevyhnula ani hudební scéně, s ozdobou pod nosem nás oslnili třeba Harry Styles, Shawn Mendes nebo A$AP Rocky.
Úprava ležérního, na první pohled neupraveného knírku nezabere mnoho času, ani nestojí moc peněz, efekt je ale zaručen. Podívejme se třeba na Dana z letošní řady Love Islandu. Účastník, který je jednou z hlavních hvězd na přehlídce všemožných red flags - pro jeho knírek mu však některé z nich lehce odpustíme.