Mohl by přijít konec staré dobré ISIC karty a stejně tak i její revalidaci v podobě známek, držitelé a držitelky ISICu by tak měli fungovat pouze s elektronickou podobou. Na některých školách to už je realita a ne všem se změna líbí. Někteří studenti a studentk sepsali dokonce petici. Jak to ale s těmi kartami vlastně je?
Studentstvo a ISIC jsou nerozlučnou dvojkou. Nejen, že díky němu lidé čerpají slevy, ale dokonce by bez karty na některých fakultách ani nemohli vstoupit do školy. Známé zelené kartičce by však mohl přijít konec a na 14 vysokých školách v Česku to je už realitou. Ne všem studentům a studentkám se takový krok k digitalizaci líbí, a proto sepsali petici, pod kterou se podepsalo už přes tisíc lidí.
Pražská Česká zemědělská univerzita, Univerzita Karlova nebo Masarykova univerzita v Brně - to jsou školy, na kterých od ledna 2025 musí studentstvo používat místo fyzické karty pouze mobilní aplikací Alive App. Motivací k takovému kroku jsou podle společnosti GTS Alive Group, která karty vydává, hlavně komfort a snížení administrativy.
Lidé si udájně dlouhodobě stěžovali, že revalidaci známek musí zbytečně řešit osobně, uvedl ředitel skupiny Radek Schich pro Seznam Zprávy. Podle držitelů a držitelek karet to však na administrativě neubralo.
S digitalizací ISIC karty to je trochu složitější. Revalidace probíhá skrze aplikaci Alive App, ale jak už bylo zmíněno výše, mimo čerpání slev je karta také potřebná ke vstupu do budov, menz či knihoven - tam se totiž s aplikací studentstvo nedostane. Fakticky by tak měla karta, byť bez revalidační nálepky, dál na školách fungovat.
Radim Polčák, prorektor pro rozvoj, legislativu a informační technologie Masarykovy univerzity také uvedl pro iDnes, že elektronickou revalidaci zavedli na základě průzkumu společnosti GTS Alive Group.
Proti digitalizaci se začali bouřit někteří studenti a studentky. ISIC je totiž univerzální způsob, jak prokázat status studenta a čerpat slevy. Platnost karty je teď ale možné prokázat pouze skrze aplikaci Alive App, takže pokud máš například vybitý mobil, máš smůlu.
Mezi další argumenty studentstva patří například to, že ne každý vlastní smartphone, nebo také fakt, že i samotní poskytovatelé služeb digitální podobu průkazky neakceptují. Lidé proto sepsali petici, kde žádají o možnost ponechání fyzické revalidační známky.
Jakou podobu bude mít ISIC průkazka však zůstává na samotných školách a je pouze na nich, pro které řešení prodloužení platnosti se rozhodnou, uvedl ředitel skupiny GTS Alive Group Radek Schich pro Seznam Zprávy. Podle něj může případně škola pro studenty a studentky dotisknout po konci platnosti novou fyzickou kartu.
S novým přístupem k ISIC průkazkám přichází i byrokracie. Prorektor pro rozvoj MUNI Radim Polčák přiznal, že museli s vydavatelem ISIC karet jednat o smlouvě o zpracování dat, kde vymezili omezený okruh dat, který bude škola předávat.
Společnost GTS Alive Group ale pochybnosti ohledně zpracování dat odmítá. Schich uvedl, že data nezpracovávají na osobní úrovni. Podle něj jde pouze o předání statistik partnerům, kolik procent lidí průkaz používá.