Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kolik bude stát změna královské image? Královna Alžběta II. zmizí z poštovních známek i kečupu

Obraz britské panovnice je stále všudypřítomný nejen po celé Británii. Již brzy její podobiznu vystřídá obraz nového krále. Kde všude se tvář nejdéle vládnoucí panovnice objevovala a kolik peněz bude celá transformace stát?

Bankovky

Podle informací Bank of England má instituce momentálně v oběhu 4,7 miliard bankovek v hodnotě asi 82 miliard liber. Alžběta II. byla prvním monarchou, který byl v roce 1960 vyobrazen na bankovkách emitovaných právě touto institucí. Precedens, podle kterého by se mělo postupovat, tedy zatím neexistuje.

Zdroj: NY Times

Zatímco náklady na emisi nových bankovek jsou dle děkana Cambridge Judge Business School Maura F. Guilléna relativně zanedbatelné, výměna bankovek jako takových už tak zanedbatelná nebude. Dle odhadu děkana bude výměna trvat dva až čtyři roky.

Mince

Podobně jako bankovky, také mince nesou podobiznu bývalé královny. Profil panovnice byl vždy vyobrazen z pravé strany. Od vlády Karla II. v 17. století stáli noví králové a královny na mincích opačným směrem než jejich předchůdci. Výjimku tvořil král Eduard VIII., který preferoval tvář vlevo. Pokud nový král nevyjádří jinou preferenci, bude stát čelem doleva.

Zdroj: NY Times

Dle zmíněného děkana Guilléna je možné, že výroba mincí bude dražší než u bankovek, protože jsou trvanlivější. Zdráhal se uvést číslo, kolik by mohla výroba nových mincí stát (odhaduje se kolem 600 milionů dolarů), ale poznamenal, že postupné vyřazení starších mincí bude trvat několik let a celková částka může výrazně kolísat.

Poštovní známky

Dle Royal Mail Group zatím nebyl stanoven přesný plán, kdy se začnou vydávat nové známky s portrétem krále Karla III., známky s podobiznou zesnulé panovnice zatím samozřejmě zůstávají v platnosti.

Předpokládám, že z běžného razítka se najednou stal sběratelský kousek, a to je docela zajímavé. Změní to význam předmětu, že? Od každodenního předmětu k něčemu, co je výjimečnější.
Laura Clancy, lektorka médií na Lancaster University
Zdroj: NY Times

Poštovní schránky

Není výjimečné, pokud v Británii potkáš poštovní boxy, které na sobě mají insignii daného panovníka. V celé Británii se nachází asi 115 500 poštovních schránek a 61,4 % z nich pochází z doby vlády královny Viktorie a zároveň je zdobí královský kód královny Alžběty II.

Zdroj: NY Times

Komerční společnosti

Společnost Heinz používá erb královny Alžběty II. na lahvích kečupu, ale i to se změní. Aby mohl podnik používat královský erb, musí poskytovat produkty a služby královské rodině alespoň pět z posledních sedmi let.

Zdroj: NY Times

A Heinz není jediný. Více než 600 podniků, včetně Barbour, Command Pest Control, Burberry a Swarovski, má v současné době speciální královská oprávnění udělená královnou Alžbětou II. podle Royal Warrant Holders Association. Nyní, když královna zemřela, společnosti, jako je Heinz, které od ní obdržely povolení, mají dva roky na to, aby erb nadále používaly.

Po uplynutí tohoto období musí Heinz aktualizovat láhve kečupu, které obíhají v Británii, byť se bude jednat o minimální změnu obalu, nikoliv receptury.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.