Keke Palmer promluvila o mikroagresích na natáčení, které jsou ale mnohem častějším problém pro černošské ženy.
Herečka a zpěvačka Keke Palmer nedávno vydala svůj memoár nazvaný Master of Me: The Secret to Controlling Your Narrative. Ze všech zážitků z její dvacetileté kariéry (poprvé si zahrála ve filmu už ve svých 10 letech, pozn. red.), však média nejvíce zaujala příhoda z natáčení slasher komediálního seriálu Scream Queens od Ryana Murphyho.
V té vzpomínala na rasistickou poznámku jedné z jejích kolegyň, které v memoáru přezdívá „Brenda“. Když se je na natáčení snažila Keke uklidnit, odpověděla jí prý „Brenda“: „Keke, necpi se do toho. Kdo si k*rva myslíš, že jsi? Martin Luther King?“
Sama Palmer uvedla, že se tímto nechtěla nechat urazit a hodlala incident řešit. Jenže showrunner Murphy s ní už měl problém, protože údajně nedodržovala natáčecí dny, když si na svůj volný den naplánovala jinou práci. Zatímco Michele byla údajně jeho oblíbenkyně.
Pozornost všech internet sleuths se hned začala směřovat k herečce Lee Michele, která hrála také ve Scream Queens a je známá primárně z Murphyho seriálu Glee. Nápovědou je, že je jediná z obsazení, kterou Keke nesleduje na Instagramu.
Michele už z podobného chování byla obviněná kolegyní z Glee, Samantou Marie Ware. Ta na ní v roce 2020 v rámci #BlackLivesMatter movement tweetovala: „Pamatuješ si, jak jsi mi udělala z mé první práce v TV peklo na zemi?!?! Protože já na to nikdy nezapomenu. Myslím, že jsi všem řekla, že kdybys měla tu příležitost‚ tak se mi vykadíš do paruky!“
K Samanthě se přidali další herci a herečky z Glee jako Amber Riley, Alex Newell a Heather Morris. V návaznosti na tuto kauza Michele tehdy přišla o ambasadorství značky Hello Fresh a omluvila se. Na nepřímé osočení ze strany Keke zatím nijak nereagovala, ale Keke se zastala její kolegyně ze seriálu Scream Queens, Skyler Samuels, která řekla, že natáčení seriálu bylo velmi náročné i pro ni.
V seriálovém světě Ryana Murphyho nejde o ojedinělou událost. Pod palbu kritiky se dostala i Emma Roberts, když ji herečka Angelica Ross (která je trans, pozn. red.) osočila z toho, že ji Roberts záměrně misgenderovala.
Při příležitosti, kdy je obě oslovil kolega „ladies“, odpověděla prý Roberts: „Don't you mean A lady?“ Čímž naznačila, že Ross není žena. Během natáčení American Horror Story na ní také prý naschvál mluvila hlubším hlasem. Roberts se za své chování veřejně omluvila.
Tohle ale rozhodně není jen součástí Hollywoodu. V Americe 78 % afroamerických žen dle výzkumu čelilo mikroagresím v práci a jsou demografickou skupinou, která jim čelí nejvíce ze všech. Zároveň černošská žena zažije 3x až 4x pravděpodobněji neuctivé chování v práci než běloška.
Mikroagrese jsou často nepatrné nebo i nevědomé chování, komentáře a gesta, která jsou zraňující a diskriminační. Obvykle odrážejí předsudky, stereotypy nebo nerovnováhu moci. Typickým příkladem je otázka „Odkud opravdu jsi?“ Ta může naznačovat, že daný člověk do dané společnosti nepatří, i pokud to tak tazatel*ka nemínil*a.
zdroje: Independent, The Cut, Page Six, Variety, Impact