Jihokorejská vláda v polovině minulého století spustila program nadnárodních adopcí, o který se staraly soukromé agentury. Ty ale zneužívaly své pravomoci a nedostatečného dohledu státu, k adopci nabízely unesené děti, falšovaly zprávy a záměrně zaměňovaly jejich identitu.
Za několik dekád tohoto kontroverzního programu, který agentury dělaly pro zisk, bylo do zahraničí posláno přes 170 000 dětí.
Tím Jižní Korea porušila mnohá lidská práva. Agentury, které se o zahraniční adopce staraly, dle nových důkazů často používaly podvodné techniky, falšovaly záznamy a donucovaly lidi k adopci. Například ve složkách dětí se psalo, že je rodiče nechali na policejní stanici, což nebyla pravda a agentura je k adopci donutila.
Tato praktika v Jižní Koreji fungovala hlavně od 50. let, kdy se korejská miminka prodávala do západních zemí. Přestože se pravidla pro zahraniční adopci zpřísnila, jedná se o velmi temnou část korejské historie. Tato praxe probíhala hlavně po konci Korejské války, kdy byla Korea jednou z nejchudších zemích a málokdo z místních chtěl děti adoptovat.
Toto je ostudná část naší historie. Zatímco mnozí adoptovaní měli to štěstí vyrůstat v milujících rodinách, jiní si kvůli chybným adopčním procesům prošli velkým utrpením a traumaty. A i dnes mnozí stále čelí různým obtížím.
Kvůli adopcím během let 1964 a 1999 podalo stížnosti 367 adoptovaných dětí, které obvinili jejich adopční agentury z podvodů. Analyzováno zatím bylo přes 100 stížností, z nich 56 dle této komise porušovalo lidská práva. Adoptovaní pocházejí z 11 zemí.
Do médií z adoptovaných dětí promluvila třeba Inger-Tone Ueland Shin, již adoptoval norský pár, kterému bylo přes 50 let. V Norsku jim kvůli jejich věku nepovolili jejich adopci, takže si Inger nelegálně přivezli z Koreji a dle jejích slov se chovali lépe ke svému psovi než k ní. Svým otčímem byla sexuálně zneužívaná. Mnohé adoptované děti byly také kompletně odpojené od svého kulturního dědictví.
- Když jsou adopční agentury závislé na darech od adoptivních rodičů, jsou pod tlakem neustále posílat děti do zahraničí, aby si udržely svůj provoz. Taková struktura zvyšuje riziko nelegálních adopcí.
Vyšetřování této kauzy státem tolerovaného násilí by mělo skončit v květnu 2025, kdy budou prošetřeny všechny podané stížnosti.