Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Get to know: Julian Assange, muž v hledáčku Interpolu

Spoluzakladatel WikiLeaks, aktivista a jedna z nejhledanějších osob Interpolu. Poznej příběh muže, který odhalil nejtemnější tajemství amerických i jiných úřadů.

Kdo je Julian Assange?

Assange je počítačový programátor australského původu a zakladatel WikiLeaks. Již v mladém věku byl velice schopný a v jednu chvíli se stal součástí skupiny hackerů. Australská policie ho ale pomocí odposlouchávání odhalila a nakonec byl v roce 1994 obviněn z 31 případů hackerství a z jiných souvisejících trestných činů. Byl nucen zaplatit pokutu a za dobré chování byl propuštěn na kauci.

Assange se dostal do povědomí v polovině roku 2010 poté, co WikiLeaks v listopadu téhož roku zveřejnilo americké vojenské deníky z Afghánistánu a Iráku. Od té doby započalo jeho vyšetřování.

V únoru 2016 ukázal Julian reportérům v Londýně zprávu o svém nezákonném zadržování ze strany OSN.

Co jsou Wikileaks a jaké informace Julian vyzradil? 

WikiLeaks je mezinárodní nezisková organizace, která se zabývá informováním veřejnosti. Vznikla v roce 2006 na Islandu. V roce 2010 web zveřejnil přísně tajné materiály, které šokovaly veřejnost a upozornily americké úřady na nebezpečí, které WikiLeaks představuje pro jejich politickou fasádu. 

Odhalené dokumenty obsahovaly tyto informace: 

  • 400 000 tajných vojenských zpráv souvisejících s konfliktem v Iráku.
  • Dalších 90 000 vojenských spisů týkajících se války s Afghánistánem.
  • Film Collateral Murder zachycující vojáky, kteří při letu v americkém vrtulníku Apache zavraždili tucet nevinných lidí. Mezi zastřelenými byli i dva novináři z tiskové agentury Reuters.
  • Nálety bezpilotních letounů v Jemenu, korupci v arabském světě, mimosoudní popravy keňské policie, tibetské nepokoje v Číně a ropný skandál "Petrogate" v Peru.
  • Čtvrt milionu amerických diplomatických depeší, známých jako soubory "Cablegate".

Tehdejší ministryně zahraničí Hillary Clinton označila zveřejnění informací za "útok na mezinárodní společenství". Dokumenty obsahovaly potvrzení, že USA prováděly tajné údery bezpilotními letouny v Jemenu, podrobnosti o snaze USA získat informace o představitelích OSN, nátlak saúdskoarabské královské rodiny, aby USA udeřily na Írán, a popis Ruska pod vedením Vladimira Putina jako "virtuálního mafiánského státu"

Ukrývání na ambasádách aneb co se dělo pak?

Assange pobýval nějakou dobu v Londýně. Mezitím na něj byl vydán zatykač ve Švédsku za znásilnění a sexuální napadení. Soud rozhodl o jeho vydání do Švédska.

Julian v nouzi vstoupil na ekvádorské velvyslanectí v Londýně, kde si zažádal o azyl a ekvádorské občanství. Julian vždy věřil, že obvinění ze znásilnění je lest, která ho má dostat ze Švédska do USA a potrestat ho za vyzrazení vojenských dokumentů. Požádal o politický azyl na ambasádě a uvedl, že ji neopustí, ani kdyby byla obvinění ze sexuálních deliktů stažena. Ukrýval se tam mezi lety 2012 a 2019.

Julian ukrývající se na Ekvádorském velvyslanectví v Londýně.

19. listopadu 2019 byla všechna obvinění ze znásilnění stažena. V té době už USA začaly vyšetřovat únik dokumentů týkajících se válek v Iráku a Afghánistánu. Stopy důkazů je dovedly k Julianovi, na kterého vydaly příkaz k vydání do USA. K jeho nalezení se připojil i Interpol. V té době se také začaly zhoršovat Julianovy vztahy s ekvádorským velvyslanectvím, které ho chtělo vyhodit.

Ekvádorští velvyslanci dovolili policii, aby vstoupila na ambasádu a Juliana zatkla. Řekli, že Julian po svém neustálém vměšování se do politiky USA ohrozil vztahy jejich velvyslanectví s touto zemí. Po vystěhování byl dohnán k odpovědnosti za nedodržení kauce a poslán do vězení Belmarsh. Současně mu bylo odebráno ekvádorské občanství.

Na základě svého vyšetřování obvinily USA Juliana ze 17 případů špionáže a jednoho případu zneužití technologií společně s Chelsea Manning , bývalou důstojnicí americké armádní rozvědky. Dostala trest 35 let vězení, který však Barack Obama snížil na sedm let.

Redaktoři novin, včetně deníků The Washington Post a The New York Times, a organizace zabývající se svobodou tisku obvinění Assange kritizovali a označili ho za útok na první dodatek ústavy Spojených států, který zaručuje svobodu tisku.

Kde se Assange nachází nyní?

V březnu 2022 Nejvyšší soud Spojeného království zamítl Assangeovo odvolání. Od dubna 2019 je Julian vězněn v londýnské věznici Belmarsh s maximální ostrahou. Dokonce se tam i oženil.

Podle právníků hrozí Julianu Assangeovi v případě odsouzení ve Spojených státech nejméně 175 let vězení. Americké úřady ho však ujistily, že trest se bude pohybovat mezi čtyřmi a šesti lety.

Zdá se, že Julian platí vysokou cenu za to, že dal hlas ostatním, aby upozornili na skrytá zvěrstva lidí s mocí. Přestože čelí jedné výzvě za druhou, odmítá se vzdát a pokračuje v boji za pravdu.

Doporučení: Podívej se na film The Fifth Estate

O roku jeho života a webu WikiLeaks byl natočen i film. Dramatický thriller založený na skutečných událostech odhaluje průběh uveřejňování podvodů americké vlády. Juliana ve filmu ztvárňuje Benedict Cumberbatch.