Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jordan Bardella: Osmadvacetiletá hvězda TikToku a možný příští premiér Francie

Ve Francii se budou na přelomu června a července konat parlamentní volby. Stane se tak poté, co krajně pravicová strana Národní sdružení získala v eurovolbách 31,5 procenta všech hlasů. Teď může ovládnout i domácí scénu – v jejím čele jde do voleb mladý Jordan Bardella.

Seznamte se: Jordan Bardella. Předseda francouzského Národního sdružení se stal novým horkým kandidátem na post francouzského premiéra. Byl to právě on, kdo dovedl jako lídr svoji stranu do historického úspěchu ve volbách do Evropského parlamentu.

Jordan Bardella. Zdroj: Profimedia

Bardella, který je považován za mladého a rázného lídra, má poměrně velkou šanci uspět ve volbách, které se budou ve Francii konat na přelomu června a července. Ty se budou konat poté, co prezident Emmanuel Macron hned večer po eurovolbách rozpustil parlament. Jeho centristická koalice totiž získala jen 14,5 procenta hlasů, volby tedy ověří, zda jeho strana skutečně nemá podporu lidu.

Transfobní rétorika je v předvolební Evropě na vzestupu. Chybí legislativa proti nenávistným projevům, míní analytička

@eevelka

V politice je už od šestnácti

Jordan Bardella vstoupil do politiky už ve svých 16 letech. Dětství neměl jednoduché – vyrůstal v chudé čtvrti, jeho rodina se potýkala s finančními problémy a jeho matka byla obětí násilí. I díky svému životnímu příběhu oslovuje celou škálu voličstva.

TikTok jako cesta nahoru

Po dokončení střední školy nastoupil na prestižní Sorbonnu, studium ale nedokončil a politice se začal věnovat naplno. Popularitu získal především díky TikToku, který pravidelně používá, a kde má už přes 1,6 milionu sledujících.

Videa, ve kterých se prezentuje jako běžný člověk a sdílí své názory na životní náklady, imigraci a další aktuální témata, mu pomohla získat podporu především mezi mladými lidmi.

Mladá krev v zastaralé straně

Bardella je podle všeho přesně tím, co krajně pravicové Národní sdružení potřebovalo. Díky jeho proaktivním schopnostem se totiž může mladšímu voličstvu jevit jako moderní strana, která promlouvá takřka ke každému. Bardella svou viditelností na sítích dokonce předčí i hlavu strany Marine Le Pen.

Jordan Bardella a Marine Le Pen. Zdroj: AFP/Getty Images

Nejmladší premiér v historii?

Pokud se mu podaří získat při volbách dostatečnou podporu a sestavit koalici, mohl by se stát nejmladším francouzským premiérem. Tím je zatím současný předseda vlády Gabriel Attal, který rekord vytvořil ve svých 34 letech.

Teprve čtyřiatřicetiletý Gabriel Attal je první queer osobou ve funkci francouzského premiéra

@eevelka

Průzkumy zatím přisuzují Národnímu sdružení v Národním shromáždění asi 235 až 265 křesel – to je výrazný skok oproti současným 88 mandátům, nestačí to ale na absolutní většinu 289 poslanců a poslankyň. Macronova centristická koalice by podle odhadů získala 125 až 155 křesel místo současných 250.

Zásadní otázkou ale zůstává, zda by se Bardellovi podařilo utvořit koalici. Nacionalistické strany jsou rozhádané, nejednotné a ve Francii platí nepsané pravidlo, že se s krajní pravicí nespolupracuje.

Zdroje: ČTK, Financial Times, Le Monde, CNN, Euronews