Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Je pro tebe matcha dobrá?

Matcha se za poslední roky stala velmi oblíbenou, a to nejen mezi mladými lidmi. Čím to ale je? Má nějaké nutriční výhody?

Je matcha zdravá?

Když vejdeš do obchodu se zdravou výživou, téměř zaručeně tam matchu najdeš. Často se přimíchává do latté, limonád, koktejlů, smoothies, ale dokonce se dává už i do jídla.

Spousta lidí ji doporučuje jako potravinu bohatou na antioxidanty, která údajně může snižovat stres, zlepšovat paměť a snižovat úzkosti.

Podle tohoto popisu to zní jako ideální volba, že? Je ale matcha opravdu pro tvé zdraví tak dobrá?

Co je matcha?

Matcha je druh práškového zeleného čaje, který se původně používal při čajových obřadech v Japonsku. Dnes je ale velice populární, a to po celém světě.

Pochází ze stejné rostliny (Camellia sinensis) jako jiné kofeinové čaje, ale pěstuje se trošku jiným způsobem.

Recept na matcha cookies

by @markysuch

Má matcha zdravotní výhody?

Matcha je mnohem koncentrovanější, pokud jde o přísady, protože je vyrobena z mletých celých čajových lístků.
Dr. Frank Hu, profesor výživy a epidemiologie a předseda oddělení výživy na Harvardu T.H. Chan School of Public Health

I když výzkum ohledně toho, zda má matcha zdravotní přínosy, není definitivní, odborníci tvrdí, že obsahuje velké množství potenciálně prospěšných prvků.

Jak stárneme nebo jsme vystaveni věcem v životním prostředí, jako je ultrafialové světlo nebo karcinogeny, skončíme s reaktivními formami kyslíku a ty způsobují škodlivé věci, jako je poškození našich buněčných membrán.
Jamie Alan, docent farmakologie a toxikologie na Michiganské státní univerzitě

Antioxidanty, kterých je v matche hodně, jsou látky, které „neutralizují“ tyto škodlivé molekuly, řekl Dr. Alan, a zabraňují „celé kaskádě škodlivých následných událostí“.

Čaj tedy může teoreticky pomoci chránit buňky těla před poškozením a snížit riziko určitých zdravotních problémů, jako je například srdeční onemocnění nebo rakovina, řekli Dr. Hu a Dr. Alan, ačkoli to nebylo prokázáno.

Jak může tedy matcha prospět zdraví?

Je velice málo studií zaměřených na to, jak může matcha prospět zdraví, ale vědci mají docela jasno, co se týče výhod zeleného čaje obecně.

Existuje mnoho výzkumů o zeleném čaji a celkové důkazy ukazují, že je to zdravý nápoj. Nemáme podobné důkazy pro matchu, ale má stejné přísady jako zelený čaj, jen v mnohem vyšších koncentracích.
Dr. Hu

Dr. Alan ovšem také upozornil, že někteří lidé, včetně těch, kteří musí kvůli zdravotnímu stavu omezit příjem kofeinu, by se jí pravděpodobně měli vyhýbat. Obecně Dr. Hu řekl, že matcha může být zdravým doplňkem tvé stravy.

Článek má pouze informační účely. O všem se vždy poraď s tvým lékařem.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.