Tyhle masové koule v IKEA jen tak nekoupíš! Australská firma vytvořila masovou kouli o velikosti tenisového míčku z buněk vyhynulého mamuta. Ptáš se proč? Projekt si klade za cíl demonstrovat potenciál masa vypěstovaného z buněk bez porážky zvířat a poukázat tak na dopady masného průmyslu na planetu.
Mamutí masovou kouli vyrobila australská společnost Vow. Společnost již prozkoumala potenciál více než 50 druhů masa kultivovaného v laboratoři, včetně alpaky, buvola, krokodýla, klokana, pávů a různých druhů ryb.
Prvním vyšlechtěným masem, které bude volně dostupné k prodeji, bude japonská křepelka, která se dle společnosti bude prodávat ještě letos v restauracích v Singapuru. Cílem společnosti Vow je pak změnit to, jak přemýšlíme o mase a naučit „masožrouty“ konzumovat nekonvenčně vyrobené živočišné bílkoviny.
Společnost Vow hledá buňky, které se snadno pěstují, jsou chutné a výživné, a pak je kombinuje tak, aby vytvořila opravdu chutné maso. Masovou kouli z mamuta vytvořili, protože je symbolem ztráty rozmanitosti živočišných druhů a symbolem změny klimatu. Má se za to, že tvora dohnal k vyhynutí lov lidmi a oteplování světa po poslední době ledové.
Chtěl/a bys maso z mamuta ochutnat? Tak to tě zklamu, tento druh proteinu jsme nekonzumovali tisíce let, takže je těžké odhadnout, jak by na to náš imunitní systém reagoval.
Rostlinné alternativy masa jsou nyní běžné, ale kultivované maso kopíruje chuť konvenčního masa. Kultivované maso – například kuře společnosti Good Meat – se v současné době prodává pouze spotřebitelům v Singapuru, ale dvě společnosti nyní prošly schvalovacím procesem v USA. Lidé jsou ale zatím ke kultivovanému masu skeptičtí, nicméně z environmentálního a etického hlediska dává kultivované maso velký smysl.
Rozsáhlá produkce masa, zejména hovězího, způsobuje obrovské škody na životním prostředí, přičemž mnoho studií zjistilo, že pro ukončení klimatické krize musí dojít k velkému omezení konzumace masa v bohatých zemích. Kultivované maso využívá mnohem méně půdy a vody než dobytek a neprodukuje žádné emise metanu. Je známo, že živočišná výroba má velký podíl na změně klimatu – až 57 % emisí z potravinového systému pochází ze živočišné výroby. Navíc pouze třetina zemí světa zahrnula politiku snižování emisí ze zemědělství do svých klimatických plánů, které předložily v rámci pařížské dohody OSN.
Co si o tom myslíš ty? Je za tebe kultivované maso budoucností naší výživy? Poděl se o svůj názor v diskuzi pod článkem!
Zdroj: theguardian.com, reuters.com