Kontroverze kolem černého samuraje ze hry Assassin’s Creed Shadows rozčílila hráče i kritiky. Japonští fanoušci a fanynky iniciovali petici s více než 78 tisíci podpisy požadující zastavení vývoje hry a respekt k japonské historii a kultuře. Co jim na barvě pleti hlavní postavy vadí?
Fanoušci a fanynky už léta touží po novém díle Assassin's Creed zasazeném do období feudálního Japonska, tak proč jsou nyní nespokojení? Pokračování série s podtitulem Shadows vzbudilo kontroverze od chvíle, kdy byla hra poprvé představena veřejnosti.
Hlavní protagonista vyvolal mezi hráči vlnu nespokojenosti kvůli své barvě pleti. Jádrem sporu je Yasuke, hratelná postava afrického samuraje. Ačkoliv se jedná o skutečnou osobu z Japonské historie, jeho role coby samuraje je mnohými zpochybňována.
Vývojáři hry tvrdí, že se drží historických faktů, což mnoho fanoušků rozzlobilo. Podle kritiků je totiž Yasukeova role ve hře zjednodušená a neautentická. V traileru hry je Yasuke zobrazován jako elitní bojovník, který se vyrovná samurajům. Ve skutečnosti byl však pouhým kuriozním sluhou Oda Nobunagy a o jeho bojových dovednostech nejsou v historických záznamech žádné zmínky.
Hlavními kritiky hry jsou japonští fanoušci a fanynky, kteří nesouhlasí s prezentací své kultury v chystaném díle. V Japonsku proto vznikla petice s cílem ukončit vývoj hry. V době psaní článku překročila hranici 78 tisíc podpisů. Mnoho Japonců je rozhořčeno, že ačkoliv Ubisoft Quebec tvrdí, že se u hlavního hrdiny opírají o historická fakta, měli by svou hru označovat za fikci.
Petice za zrušení hry požaduje, aby Ubisoft zastavil vývoj hry a věnoval více času zodpovědnému ztvárnění japonské historie a kultury. Někteří navrhují, aby Ubisoft najal japonské vývojáře a konzultanty, kteří by pomohli s vývojem hry a zajistili její věrnost historii.
Kromě nepřesností v zobrazení Yasukeovy postavy někteří kritici vnímají hru jako neuctivou k japonské kultuře obecně. Vadí jim, že hra zobrazuje feudální Japonsko jako násilnou zemi plnou stereotypů.