V kontextu války na Ukrajině se na nás valí informace ze všech stran. Česká vláda navíc upozorňuje na zvýšené riziko šíření dezinformací. Jak se v záplavě zpráv neutopit? Tady máš seznam relevantních zdrojů, na které se můžeš spolehnout.
Česká televize má jedny z nejaktuálnějších a nejpřesnějších informací. Mimo to, že probíhá celodenní vysílání ČT24 v televizi, má Česká televize své reportéry i na místě. Díky tomu předává aktuální a pravdivý obraz toho, co se na Ukrajině právě děje.
Seznam Zprávy mají především skvělé shrnující stories na Instagramu. Tam můžeš najít i fotografie z východní Evropy – reportéři Seznam Zpráv jsou totiž přímo na Ukrajině, odkud zpracovávají reportáže. Na Twitteru můžeš sledovat třeba Filipa Harzera @HarzerF, který podává informace přímo z místa.
Deník N informuje o aktuálním dění na Twitteru, kromě toho tvoří i výborné reportáže k tématu. Rozhodně jeden z kvalitních zdrojů, který se vyplatí sledovat. Nejdůležitější aktuality najdeš také na jejich IG stories.
Novinář, který se podílí na projektu FlashNews a na svém Twitteru informuje nepřetržitě o aktuálním dění. Jeho příspěvky jsou většinou v angličtině, díky tomu slouží jako rychlý zdroj o dění v České republice pro zahraniční média.
Andrej Poleščuk informuje každou minutu o aktuální situaci, poskytuje ověřená videa přímo z místa dění a předává informace od Ukrajinců, kteří třeba potřebují transport do Polska nebo ubytování v Česku. Pokud máš hodně času a chceš být opravdu updated, Andreje najdeš tady.
Podcast Deníku N, který moderuje novinář Filip Titlbach, se každý všední den soustředí na určitý aspekt současné situace. Mezi nedávné epizody patří Boj o Kyjev, rozhovor s reportérem z Donbasu nebo epizoda s názvem Na tenhle svět dítě nepřivedeme.
Zpravodajský podcast Českého rozhlasu, kterým provází Petra Procházková. Stejně jako Studio N, i Vinohradská 12 informuje každý všední den o situaci na Ukrajině skrze rozhovory s reportéry. V minulých dnech byli hosty podcastu třeba zpravodaj listu Guardian Shaun Walker nebo zpravodajka Ivana Milenkovičová.
Respekt má i svůj vlastní podcast, kde se před dvěma dny objevil také rozhovor s reportéry Respektu Ondřejem Kundrou a Tomášem Brolíkem, kteří se tehdy nacházeli na Ukrajině. Jejich reportáž přímo z místa dění najdeš v pondělním čísle Respektu.
Aktuální situaci můžeš sledovat i na našem Twitteru nebo na webu! 👇