Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Miley je jednou z mála dívek v muži dominovaném esportu, o své dojmy se podělila v rozhovoru

Ljudmila „Miley“ Mikitová patří k zavedeným jménům na tuzemské esportové scéně. V rozhovoru pro sazkaeleague.cz odkrývá, jak těžké je se prosadit v mužské komunitě, a rekapituluje svoji dosavadní pouť esportem.

Esport je raketově rostoucí fenomén, který se postupně stává milionovým byznysem. Tradičně se sice jedná o mužskou záležitost (jen web Sazka eLEAGUE má z 90 % mužské publikum), ale situace se s každým rokem mění a ženy do průmyslu pronikají víc a víc. Vznikají dívčí týmy, přichází komentátorky, expertky a tak dále.

Jednou z nich je bezpochyby i Miley. Ta svému publiku pravidelně předává své názory na analyst desku, pořádá streamy a teď ji čeká i role moderátorky největší české ligy v Counter-Strike. Více v rozhovoru:

Od Quake ke Counter-Strike

Co tě přitáhlo k počítačovým hrám?

Pro mě to bylo jako u každého. Sourozenci hrávali na PC a já se na ně ve dvou, ve třech letech dívala. Ségra hrála Simíky, mě ale víc přitahoval Quake, který hrál brácha. S ním jsem pak začala hrát, on na notebooku a já na počítači. Na základní škole jsem pak začala hrát onlajnovky.

Tím se pomalu dostáváme k esportu. Nejprve tě uhranula hra League of Legends…

LoLko jsem začala hrát v nějaké čtvrté, páté třídě. Tehdy jsem ale ještě vůbec nevnímala esportové turnaje nebo to, že se tím dá slušně vydělávat. To až později, když jsem začala hrát CSko, někdy v patnácti letech.

S kým jsi tehdy začala Counter-Strike hrát? Měla jsi vůbec ve svém okolí nějakou kamarádku, která by hrála?

Na gymplu hrávali jen kluci, to je pravda. Oni ale nebyli hardcore hráči, věnovali se tomu jen trošku. Já si vždycky, převážně on-line, našla jednu osobu, se kterou jsem CSko hrála. To bylo období, kdy jsem začala chodit na Twitch. Tam jsem poznala další fanoušky gamingu a hrála s nimi vedle Counter-Striku i LoLko.

Jaké tehdy bylo prostředí na Twitchi? Nebyla jsi kvůli svému pohaví trošku raritou?

Já to tehdy nevnímala. Bylo tam trošku cítit, že je to rarita, ale nikdo mi to nedával najevo. Je pravda, že na streamu bylo třeba 150 kluků a 10 holek. Potom, co jsem se ale začala dostávat do hraní hlouběji, se to už promítlo.

Jak?

Když jsme s kluky začali jezdit na turnaje, bylo kolem toho, že s nimi jede holka, docela haló. Tehdy jsme si vzali počítače a šli na LAN turnaj a já slýchávala, že si beru čtyři kluky na akci, aby mě potahali. Nebo když najednou v CSku na voice chatu slyšeli můj hlas, našli se lidi, kteří mě vyhlásili za to, že jsem holka.

Dnes je normální, že holka komentuje CSko

Vnímáš genderové stereotypy i v současnosti nebo se esportové prostředí v tomhle směru kultivuje?

Co se týče turnajů, už to nikdo nehrotí. Většina hráčů a lidí si zvykla na holky. Na druhou stranu když jsem začala dělat analytika, tak se problémy prohloubily. Části komunity prostě vadí, že CSko analyzuje holka. Přitom dnes už je normální, že holka komentuje CSko. Pořád se ale najdou tací, kteří to nechápou. Myslím si, že větší problém je, když holka moderuje nebo analyzuje, než když hraje.

Navážu teď na tvoji roli za analyst deskem. Čeká tě nová výzva, kdy si v rámci Sazka eLEAGUE poprvé vyzkoušíš roli moderátorky. Jak se na to těšíš a máš nějaké obavy?

Těším se dost. Původně jsem chtěla být moderátorkou, inspiruje mě třeba Machine (britský moderátor Alex Richardson, pozn. red). Mám z toho ale i respekt. Budu mít větší odpovědnost a povedu celý desk. Navíc v našem esportovém rybníčku je část lidí, která mě v nové roli nepodpoří, ale naopak zkritizuje. Člověk to ale musí ignorovat, jít si za svým, učit se a vnímat lidi, kteří mu vyjadřují podporu.

Nejlepší dívčí týmy se chtějí prosadit i mezi kluky 

Pojďme teď ke tvé hráčské kariéře. Nedávno jsi složila nový dívčí tým Sigma Mindset, jak si vedete?

Hráčkou jsem chtěla být úplně od začátku. Na holčičí scénu jsem ale vstoupila v době, kdy začala globálně vymírat. Nebyly turnaje, nebyly týmy a bylo těžké se jako hráčka prosadit. Teď ale scéna začíná ožívat. Vznikají nové sestavy jako třeba Entropiq Queens. A my jsme složily česko-slovenský tým Sigma Mindset. Chceme se prosadit v konkurenci dívčích týmů – ty nejlepší pak mají za cíl konkurovat i mužským týmům. Zatím to je ale utopie.

Zmínila si Entropiq Queens. To jsou holky z Polska, které nově působí v pražské organizaci. Znáte se navzájem?

Jo, známe. Týmy drží spolu a trénují a ráda vidím, že tu je nějaký pokrok. Je fajn, že holky nachází organizace, které v nich vidí potenciál, a dávají jim šanci. Zázemí a možnost být pospolu třeba na bootcampech holkám strašně pomůže.

Více najdeš na sazkaeleague.cz

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.