Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jaká je spirituální symbolika evil eye a jak by se měl symbol nosit?

Zajímá tě původ a význam různých spirituálních symbolů? V této rubrice ti představím ty nejzákladnější a dnes se podíváme na evil eye!

Evil eye

Evil eye je ve spiritualismu snad tím nejskloňovanějším pojmem. Víra v něj se v různých formách vyskytovala už ve starověkém Řecku a Římě, v židovské, islámské, buddhistické a hinduistické tradici, v domorodých, rolnických a jiných lidových společnostech a přetrvala po celém světě až do moderní doby. Nejstarší amulet evil eye pochází z roku 3300 před naším letopočtem a byl nalezen v oblasti bývalé Mezopotámie, tedy dnešní Sýrie.

Víš však, na čem je víra v sílu tohoto symbolu založená a proč je takovým mezikulturním fenoménem?

Amulet evil eye se používá jako ochrana před tzv. uhranutím (zlým pohledem/uřknutím), tedy převědčením, že lidé mají moc svým pohledem škodit druhým. Nejčastější podobou zlého oka je žárlivost, ale může být také způsobeno chamtivostí, hněvem, obviňováním, záští, nepřátelstvím, pohrdáním nebo dokonce jen vědomím nerovnosti. Působenou škodou může být nemoc, smrt, zničení majetku nebo úrody.

Ve středověké Evropě se dokonce považovalo za nešťastné být pochválen nebo nechat pochválit své děti či majetek, proto se jako vhodný překlad evil eye nabízí i uřknutí. Proto se pro jistotu začala používat upřesňující fráze „Bůh žehnej“.

O významu barev se dočteš zde:

Magie barev - kterou barvu bys měl*a vybrat pro úspěšnou manifestaci?

by @katarinavlckova_

Ačkoliv se význam amuletu evil eye mírně liší v závislosti na kultuře, společným znakem je jeho schopnost bránit a chránit před evil eye. Je to přesně tak jednoduché, jak to zní. Nosíš na sobě něco, před čím se chráníš. Amulet odráží, ale i vstřebává negativní energii, aby se nedostala k tobě.

Pokud se tvůj amulet rozbil, znamená to, že byl negativní energie plný a nedokázal jí přijmout více. Proto si nikdy evil eye netetuj! Všechna tato negativní energie by šla přímo tobě pod kůži.

O symbolice tetování si můžeš přečíst v nadcházejícím pátečním článku!

Nedoporučuji si tento symbol ani malovat na nehty nebo kamkoliv přímo na tělo. Ideální je ho nosit třeba na náramku nebo náhrdelníku.

Obvykle se na špercích nosí modré a bílé oko. Pro jiné významy se však používají různé barvy. Například oranžová představuje štěstí, motivaci, kreativitu a hravost. Tmavě modrá značí ochranu před karmou a osudem, zatímco světle modrá je určena pro obecnou ochranu. Fialová podporuje představivost, růžová podporuje a přitahuje lásku, ať už přátelskou, tak romantickou. Červená je pro odvahu, hnědá spojení s přírodou, žlutá pro štěstí, zelená podporuje zdraví a šedá potlačuje zármutek.

Větší modrý amulet ve tvaru oka se nazývá nazar.

V příštím článku ti představím hamsu, spirály a OM. Měj se krásně!

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.