Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak vypadala kosmetická polička Andyho Warhola?

Od krému Clinique přes vazelínu až po pětku od Chanelu. Král pop-artu by mohl hravě konkurovat dnešním beauty gurus z TikToku. 

Úspěch dokumentárního seriálu se obvykle měří podle toho, kolik nových informací se divák o tématu dozví. Kolik jsme toho ale o králi pop-artu skutečně věděli?

Pokud jsi nečetl/a knihu z roku 1989, podle které byl nejnovější šestidílný dokumentární seriál The Andy Warhol Diaries natočený, pravděpodobně si Andyho Warhola představuješ jako bledého chlapíka se špatnou pletí, v brýlích a s rozcuchanou bílou parukou. Warhol to tak chtěl a tenhle dokument ti přesně ukáže, proč si pečlivě střežil soukromí a jak se mu podařilo formovat svůj kult osobnosti se stejnou pečlivostí, s jakou tvořil svá umělecká díla. Stream it!

Warhol byl posedlý svým vzhledem

Odjakživa byl nespokojený s velikostí a tvarem svého nosu. A to natolik, že v 29 letech podstoupil neuspokojivou plastickou operaci. Nejednalo se však o rhinoplastiku, při níž se nos prakticky zlomí a přetvoří – nechal si odstranit svrchní vrstvu kůže. Trpěl totiž výrazným zarudnutím pleti způsobeným růžovkou (rosaceou). Ve škole si kvůli tomu u dětí vysloužil přezdívku "Skvrna” a “Andy s červeným nosem Warhol”. Kvůli rosacee a doprovodným projevům v podobě akné bral léky, vitaminové doplňky, a aby naplnil své estetické ideály, dopřával si v pozdějším věku kolagenové injekce.

V roce 1968 přežil pokus o vraždu, po níž mu zůstaly hluboké jizvy na trupu. Po zbytek života pak musel nosit korzety, které podpíraly jeho poškozené svaly. Zpočátku se za jizvy styděl, ale brzy si vypěstoval závislost na kulturistice a svou posedlost vzhledem přenesl na další level tím, že dodržoval přísnou cvičební rutinu.

On my beauty shelf

Fascinují mě kosmetické poličky celebrit. Pokud jsi na tom stejně, pak tě určitě zaujme fotografie z roku 1987, kterou pořídil fotograf David Gamble v bytě Andyho Warhola krátce po jeho smrti. Poličku přeplněnou kosmetikou by mu v dnešní době záviděl nejeden beauty guru.

Polička Andyho Warhola, Zdroj: David Gamble

Jaké poklady měl tedy Warhol u sebe v koupelně? 

Typický osmdesátkový beauty arzenál: 7 Day Scrub Cream a Sub Skin Cream od Clinique patřily k jeho oblíbeným produktům. Stejně tak benzoyl peroxid Xerac BP/10 na ošetření akné, peeling Interface Herbal Rub Scrub, jemný čistič Cetaphil Lotion Cleanser, exfoliační tamponky Noxzema Antiseptic, balzám na rty Lip Smacker a nestárnoucí vazelína. Že by už tenkrát frčel slugging?

Slugging: Skincare trend z TikToku

by @adelakutilova

O vlasy pečoval jen těmi nejlepšími produkty té doby – v koupelně měl šampon od kadeřníka Vidala Sassoona, drogerkovou klasiku Pantene for Him, hojivý krém na pokožku hlavy Exsel Selenium Sulfide a stylingový gel Framesi.

Kromě problémů s pletí totiž trpěl i alopecií. Řídnoucí vlasy začal maskovat parukami, které s přibývajícím věkem byly postupně šedivější. "Jsem hluboce povrchní člověk," řekl jednou. "Když nosíte paruku, každý si toho všimne. Ale když si pak paruku obarvíte, lidé si všimnou barvy.” To se projevilo i na jeho raných obrazech, kde se výrazně objevovaly plastiky nosu a paruky. Nakonec se Warholovy rozcuchané blond účesy staly součástí jeho image, stejně jako kožené bundy a tmavé sluneční brýle.

Zakladatel The Factory měl v oblibě parfémy Chanel No. 5 ve spreji, Extrait de Pot-Pourri Aux Plantes Marines značky GUERLAIN a pěnu na holení Halston. Jak dlouho mu asi trvalo, než se ráno vykopal z koupelny? Rád používal sprchový gel Lubriderm Lubath, depilační krém Neet a olej na podporu opálení AloSun Fashion Tan s brutálně nízkým SPF 2! No, ještě že už jsme dnes moudřejší a víme, že musíme pleť chránit před sluncem po celý rok minimálně faktorem s třicítkou.

Při pohledu na všechny jeho produkty můžeme jen hádat, jak by dnes vypadala Warholova beauty routine. Co by asi řekl na současné TikTok beauty trendy? Používal by LED masky? Objednal by se na laserové ošetření růžovky? Jedno vím určitě. Stejně jako mnozí z nás povýšil péči o svůj zevnějšek na uměleckou formu.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.