Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak vybrat správný lak na nehty?

Pokud miluješ hezky upravené nehty, určitě víš, jak je náročné udržet je zdravé a pevné. Jakým látkám se při výběru laků na nehty vyhnout, co používat a kam zajít na přírodní manikúru v Praze?

Toluen

Toluen často najdeš v přípravcích na vlasy nebo právě v lacích na nehty. Jedná se o rozpouštědlo, jehož cílem je sjednocení barvy laku tak, aby byl finální výsledek celistvý a bez jakýchkoliv jiných odstínů barev. Toluen je typ návykové látky, která může škodit dýchacím cestám.

Xylen

Aby se docílilo hladké konzistence laku, jako rozpouštědlo pro zabránění hrudkovitosti se používá xylen. Xylen může také za výrazný, až čpavkový zápach laku, který může způsobovat různé druhy alergií a jiných fyzických onemocnění.

Ethyl Tosylamide

Tuto látku najdeš v laku na nehty jako formu změkčovadla, které může navíc prodloužit životnost a trvanlivost produktu. Stejně jako dva typy ftalátů a formaldehyd, i tento je ethyl ve většině zemí EU zakázán.

Ftaláty

Ftaláty najdeš v mnoha kosmetických produktech, nejen v těch na nehty. Jedná se o typ změkčovadla, díky kterému pak nehty vypadají lesklé a zdravé. Jejich nejagresivnější typy DBP a DEHP jsou po celé Evropské unii zakázané, takže bys je v produktech neměl/a vůbec najít. Rizikovější ale může být kosmetika objednaná ze zahraničí.

Formaldehyd

Formaldehyd je v Evropské unii zakázaný, a proto bys tuto složku v kosmetických produktech neměl/a najít. Opět platí určitá forma rizika u zahraničních produktů. Jedná se o konzervační látku, která kvůli svým výparům může způsobovat bolest hlavy, alergie nebo problémy s dýcháním.

Kafr

Synteticky vyráběný kafr používají některé značky jako změkčovadlo pro lesk a hladkost laku. Je toxický pro tělo a může způsobovat řadu různých onemocnění.

Kde v Praze nakupovat laky na nehty?

Silk Ferries

Silk Ferries je nádherný kosmetický salón, který nabízí nejen obličejové a tělové rituály, ale i manikúru a pedikúru, na kterou je použita pouze přírodní kosmetika bez jakýchkoliv toxických či karcinogenních látek. Sídlí na Senovážném náměstí a doporučuji si udělat rezervaci předem.

Beloved

Minimalistický obchůdek Beloved, který navrhly holky z Atelier Monday, nabízí přírodní laky od značky Manucurist, které jsou z 84 % složené z přírodních látek a surovin, jako jsou například brambory, kukuřice nebo kokosový olej.

Líčírna

Obchůdek Líčírny najdeš na Letné. Kromě širokého výběru přírodní kosmetiky zde najdeš i přírodní laky od značky Sundays, které nejsou testované na zvířatech a neobsahují výše uvedené toxické látky, takže se označují jako 10-free, což znamená, že neobsahují celkem deset potenciálně zdraví škodlivých látek, jako je dibutyl-ftalát, TPhP, toluen, xylen, ethyl tosylamide, kafr, formaldehyd, formaldehydová pryskyřice, parabeny a terc-butylhydroperoxid.

Tipy na závěr

X-free řád

Pro lepší a rychlejší orientaci v toxických látkách můžeš u produktů či značek vyhledávat tzv. free řády, které se pohybují na stupnici 3–10, někdy však i více. Jedná se o seznam toxických látek, který daný produkt či značka neobsahují. Doporučuji tedy hledat a volit laky na nehty s co nejvyšším číslem těchto řádů. Mezi značky zastávající 10-free řád patří například Sundays nebo La Couleur Couture Beauty.

Environmental Working Group (EWG)

Tato americká aktivistická skupina vytvořila kosmetickou databázi, prostřednictvím které si můžeš svůj lak otestovat na míru jeho toxicity. Do vyhledávače stačí pouze napsat produkt a během chvilky se ti zobrazí veškeré informace o obsahu produktu, množství škodlivých látek a míře toxicity. Míra toxicity se pohybuje mezi 1–10 s tím, že pokud ti vyjde stupeň 1–2, měl by být produkt ještě v pořádku. Pokud bude číslo vyšší než 6, měl/a bys nákup daného produktu zvážit.