Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak vnímá generace Z seriál Sex ve městě?

Sex ve Městě je na Netflixu, a to znamená jediné: legendární seriál začalo možná i poprvé sledovat spoustu mladých lidí z generace Z. Vnímáme tento seriál stejně pozitivně jako třeba mileniálové, nebo boomers? Co na něm gen Z miluje a nenávidí se dozvíš v článku.

Pro někoho je seriál Sex ve městě starou klasikou a někdo ho díky dostupnosti na Netflixu začal poprvé sledovat až teď. První díl měl premiéru v roce 1998 a dívali se na něj už naši rodiče. I po 26 letech je však pro spoustu z nás čtveřice hlavních hrdinek stále stejně ikonická.

V období, kdy byl seriál poprvé v televizi, působil hodně progresivně. Témata jako gender, právo na potrat, nebo veřejně prezentovaný pestrý sexuální život žen byla tehdy tabu. Jinými slovy: Carrie, Samantha, Miranda a Charlotte walked, so we can run.

Seriálu je ale spoustu věcí i vytýkáno. Podle diváků a divaček se v epizodách odehrávají situace, které by dnes neprošly, protože jsou buď rasistické, sexistické, nebo diskriminační. Příkladem je třeba moment, kdy Carrie zavrhuje bisexualitu a popisuje ji jako: „mezipřistání do gaytownu“, nebo fakt, že homosexuální postavy Stanford a Anthony byly v seriálu ztvárněny na základě silných stereotypů a podporují tak předsudky o gay mužích.

And suddenly, there he was, wearing Armani on Sunday, Mr. Big

Na TikToku je však spoustu videí, kde se objevují právě hlášky hlavních postav, nebo seriál slouží jako zdroj módní inspirace pro naše každodenní fit checks. Sex ve Městě je tedy opravdu tak nadčasový, že i spoustu mladých lidí si k němu v dnešní době vybudovalo silný vztah, a preferují ho před novějšími seriály.

Let’s just BeReal

Generace Z se ale k němu nebojí být kritická a rozhodně se na seriál nedívá s růžovými brýlemi. Samotnou Carrie spoustu lidí nemůže vystát kvůli tomu, že si neustále vlastními rozhodnutími vytváří problémy, a pak si stěžuje kamarádkám. Také nemá podle některých žádné morální zásady a randí s každým, kdo jí projeví náklonnost - od zajíčků, přes alkoholiky až po toxického a sobeckého Pana Božského.

Je ale potřeba zdůraznit, že ani v dnešní době není běžné, aby seriál či film mluvil tak otevřeně o ženské sexualitě. Ojedinělým příkladem je třeba seriál Sex Education. Může tedy právě ojedinělost konceptu být to, co dělá Sex ve městě tak nadčasovým?

Zeptali jsme se proč generace Z miluje Sex ve Městě:

💞 Seriál mě naučil vážit si sama sebe (hodně k tomu napomohl charakter Samanty, která se má opravdu ráda, a taky proto je tak spokojená). Že na prvním místě jsem já (až pak kluk/muž). Že nejdůležitejsi je mít u sebe sve kamardky/„soulmates“.
💞 Za mě je Sex ve městě stále klasikou, kterou jsem sledovala od svých early teen let a přála si mít jednou život jako ony, cool práci, oblečení i kamarádky
💞 Pokaždé, když si pustím random epizodu Sexu ve městě, tak mi přijde že je tam nějaká message, kterou jsem zrovna potřebovala slyšet. Je to jak neustále dostávat big sister advices.
💞Na seriál se zrovna koukám poprvé a naprosto to MILUJU!!! Miluju fakt, že je to o silných nezávislých ženách. Baví mě i vintage obraz a móda z roku 2000.

& co generace Z na Sexu ve Městě nenávidí?

💀 Přijde mi to moc idylický, třeba na to, kolik má Carrie peněz, napíše pár článků měsíčně, tak si žila dost na vysoký noze:Ddd A taky vztahy - kromě Samanthy, holky byly vlastně furt nespokojené, dokud nebyly ve vztahu, a seriál tak vlastně neembracoval roli single ženy
💀 Vztah mezi Carrie a panem Božským byl zkrátka toxický. On ji pouze využíval, protože ho sexuálně přitahovala, a nikdy to s ní nemyslel opravdu vážně.
💀 Sex ve městě na mě působí jako seriál o čtyřech bílých, privilegovaných ženách. Ze seriálu to působí, jako by ženy uměly mluvit jen o sexu, o mužích a ne o vzdělanějších tématech, což mi přijde že akorát podporuje nějaké negativní stereotypy. I články, které Carrie píše, jsou vlastně o blbostech, haha.
💀 Trošku mi na seriálu vadí, že podporuje konzumerismus. A vlastně taky odsuzuje ženy, které touží víc po rodině než po kariéře, jako by to bylo něco špatného.

Pokračování s názvem And Just Like That se od původního seriálu liší právě tím, že mnohem citlivěji zpracovává téma rasy, sexuality a genderu. Ale stejně jako Sex ve Městě před 26 lety je tento nový serál na dnešní dobu velmi kontroverzní a je to faktor, který lidem vadí. Otázkou tedy zůstává, jestli vůbec existuje způsob, jak by se tvůrci mohli všem zavděčit?

Ať tedy Sex ve městě miluješ, nebo nenávidíš, musí se mu nechat, že jako jeden z mála vytvořil seriál pro ženy, který boural tabu a nabídl 4 hlavní postavy, které mohly být pro ostatní ženy vzorem a inspirací.

A jaký názor na to máš názor ty? Poděl se s námi v komentářích! 👀