Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak si ochránit svoji sociální baterku

Být mezi lidmi je super, ale někdy nám naše sociální baterka dojde. Mám pro tebe pár tipů, jak si ji ochránit.

Pojem sociální baterka je v poslední době hodně zmiňovaný a je skvělé, že se mu začíná věnovat stále větší a větší pozornost v rámci mentálního zdraví. Sociální baterka označuje naši kapacitu na to být mezi lidmi a jakou na to máme náladu. Je to jednoduše množství energie, kterou máme na socializaci.

Každý má svůj limit jinde a naši sociální baterku může ovlivňovat mnoho faktorů, například to, v jaké společnosti se zrovna nacházíme. Občas kolem sebe máme lidi, na které sociální baterku vůbec nepotřebujeme, a pak naopak lidi, se kterými jsme chvilku a vyčerpá nás to.

Jak si ji tedy chránit?

Neboj se říkat ne! Nechce se ti někam ? Řekni ne. Vůbec se neboj vymezit si nějaké hranice.

Neboj se mít FOMO. Sama na dost akcí chodím jen proto, že mám strach, že o něco přijdu, a pak tam doslova jen trpím. Fomo je jen v tvojí hlavě, nenech ho, aby ti rušilo tvoje pohodlí a nutilo tě být mezi lidmi, když to necítíš.


Odejdi jako první ! Další věc, které se lidi dost bojí, je odejít první. Ale ve chvíli, kdy se necítím a doslova ze sebe nutím úsměvy, jsem omw home do postele a do klídku.

Najdi si aktivity, které tvoji baterku dobijou. Po nějaké akci může přijit zlom, kdy se prostě budeš cítit podrážně a doslova drained, proto je fajn si najít aktivity, které tě naopak povzbudí a dodají ti energii. Může to být čtení, sport nebo cokoliv, co ti dělá dobře.


Last but not least, obklopuj se lidimi, kteří tvoji energii nevysávají. Kdo by chtěl trávit čas ve společnosti, kde se musí pořád přetvařovat... Tvé okolí by tě mělo podpořit a dodávat ti sílu, proto věnuj pozrnost tomu, jak se s kým cítíš.


Pokud máš nějaké rady, jak si chránit svoji sociální baterku, tak nám dej vědeť. Potřebujeme to taky.