Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak se zbavit jet lagu

Když cestuješ do jiných časových pásem, jet lagu se pravděpodobně nevyhneš. A pokud patříš mezi ty šťastlivce, kterých se to netýká, upřímně ti závidím.

Pokud se s jet lagem setkáváš, tady je pár tipů, jak se ho zbavit. Někdy to totiž s člověkem dokáže dost zamávat a nemusíš si kvůli tomu dovolenou zdaleka tak užít.

Co je jet lag

Jet lag je narušení rytmu těla, ke kterému může dojít, pokud cestuješ přes tři nebo více časových pásem. Nejčastějším projevem jsou poruchy spánku, protože tělo není adaptované na místní časové pásmo. Pokud se tedy například v Americe budeš prvních pár dní budit ve 4 ráno kompletně vyspalý/á, víš proč.

Příznaky

Příznaků je hned několik, kromě špatného spánku zahrnují také únavu během dne, horší fyzickou výkonnost, nevolnost nebo bolesti hlavy.

U každého tenhle stav může trvat různě dlouho. Může jít o prvních pár dní, než si tvé tělo zvykne na novou destinaci, nebo v horším případě o několik týdnů. Čím dál letíš, tím horší jet lag pravděpodobně bude.

Jak s ním bojovat

Musíš si upravit rytmus těla tak, aby se co nejrychleji adaptoval v nové destinaci. S tím je nejlepší začít ještě před tím, než se na cestu vůbec vydáš. Naplánuj si spánek „někde mezi" – choď spát dřív nebo později v závislosti na časovém pásmu, kam se vydáváš. Tím se tělo bude pomalu nastavovat na změnu. První den po příletu zkus vydržet se spánkem aspoň do šesti nebo sedmi hodin večer, abys spal/a přes noc. Není dobrý nápad jít spát hned, jak přiletíš (pokud dorazíš dopoledne), i když budeš extrémně unavený/á.

Denní světlo urychluje aklimatizaci v novém prostředí, a dokonce také umělé světlo má svůj vliv. Proto je lepší se v době spánku úplně vyvarovat umělému světlu.

  • Před cestou se pořádně vyspi. Taky si nezapomeň sbalit špunty do uší a masku na spaní.
  • Během letu a po příletu omez alkohol, protože snižuje kvalitu spánku.
  • Také to nepřeháněj s kofeinem. I když hodně kofeinu může znít jako skvělý nápad, tak ale může nakonec způsobit větší nervozitu a může zůstat v těle déle, což může způsobit problémy se spánkem.
  • Hydratace je základ! Nezapomeň tělo pořádně hydratovat, protože těch několik hodin v letadle je pro tělo velká zátěž.
  • Pokud jet lag zahrnuje nevolnost, drž se spíš lehčích jídel.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.