Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak se hádat ve vztahu a nezničit ho tím?

Hádat se je normální, ale co můžeš udělat pro to, aby hádky neměly trvalé následky podle expertů a expertek?

Autor bestselleru Good Arguments, Bo Seo, říká o hádkách: Dobrá hádka je ta, ze které odcházejí obě strany s tím, že by to udělaly znova. Základní chyba, kterou většina párů prý dělá je podle párových terapeutů Johna Gottmana a Julie Schwartz Gottman, že se hádáme, abychom vyhráli, než abychom pochopili druhou stranu.

POCHOP, O ČEM SE DOOPRAVDY HÁDÁŠ

Protože se hádka často nedá předvídat, často ani sami nevíme, co z ní chceme získat. Cílem většiny hádek je dle teoretiků a teoretiček dokázat svou pointu, být slyšet nebo něco změnit. V hádce kvůli malichernosti často může být mnohem větší symbolika, které Gottmanovi říkají „dream within conflict“. K jejích odhalení je důležité se partnera nebo partnerky ptát na otázky jako: Co za tím stojí? Proč je pro tebe zrovna tohle důležité?

Občas to, co chceme hádkou získat, není dosažitelné a realistické. Ideálním cílem, pokud něco nebo někoho nemůžeme změnit (hlavně třeba v práci), je snaha o co největší detachment, tedy pocit, kdy jsi co nejméně emočně zainteresovaný. K tomuto často mluví koučka Mel Robbins, která se loni stala virální se svou „let them theory“.

TRÉNUJ AKTIVNÍ POSLOUCHÁNÍ

Podle autorky knihy Getting Along, Amy Gallo, mnozí z nás také neumí aktivně poslouchat a při hádce jen čekáme, než budeme moci mluvit. Jejím tipem je, aby ses, když necháváš mluvit toho druhého*druhou, soustředil*a na své dýchání a ne čekání na slovo.

Jedním z tipů pro aktivní poslouchání a správné pochopení je také opakování toho co řekl, ten druhý. „Slyším, že ti vadí xy. Chápu dobře, že jsi naštvaný*á, protože xy.“ A naprosto zásadní je nepřerušovat svůj protějšek, ač to může být jakkoliv těžké.

SOUSTŘEĎ SE NA TO, KDE SE SHODUJETE

Podle Gottmanových je také důležité soustředit se na to, na čem se shodnete a co máte společného, snažit se najít "common ground" v hádce a pokládat si otázky: "Co od tohohle my jako pár chceme?" Pomocná tu může být metoda bagelu, který si můžete nakreslit a do vnitřního kolečka napsat věci, na kterých neuděláte kompromis a do vnějšího ty, na kterých jste ochotni kompromisu.

zdroje: Vox, Ten Percent Happier Podcast, Mel Robbins Podcast

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.