Hádat se je normální, ale co můžeš udělat pro to, aby hádky neměly trvalé následky podle expertů a expertek?
Autor bestselleru Good Arguments, Bo Seo, říká o hádkách: „Dobrá hádka je ta, ze které odcházejí obě strany s tím, že by to udělaly znova.“ Základní chyba, kterou většina párů prý dělá je podle párových terapeutů Johna Gottmana a Julie Schwartz Gottman, že se hádáme, abychom vyhráli, než abychom pochopili druhou stranu.
Protože se hádka často nedá předvídat, často ani sami nevíme, co z ní chceme získat. Cílem většiny hádek je dle teoretiků a teoretiček dokázat svou pointu, být slyšet nebo něco změnit. V hádce kvůli malichernosti často může být mnohem větší symbolika, které Gottmanovi říkají „dream within conflict“. K jejích odhalení je důležité se partnera nebo partnerky ptát na otázky jako: „Co za tím stojí? Proč je pro tebe zrovna tohle důležité?“
Občas to, co chceme hádkou získat, není dosažitelné a realistické. Ideálním cílem, pokud něco nebo někoho nemůžeme změnit (hlavně třeba v práci), je snaha o co největší detachment, tedy pocit, kdy jsi co nejméně emočně zainteresovaný. K tomuto často mluví koučka Mel Robbins, která se loni stala virální se svou „let them theory“.
Podle autorky knihy Getting Along, Amy Gallo, mnozí z nás také neumí aktivně poslouchat a při hádce jen čekáme, než budeme moci mluvit. Jejím tipem je, aby ses, když necháváš mluvit toho druhého*druhou, soustředil*a na své dýchání a ne čekání na slovo.
Jedním z tipů pro aktivní poslouchání a správné pochopení je také opakování toho co řekl, ten druhý. „Slyším, že ti vadí xy. Chápu dobře, že jsi naštvaný*á, protože xy.“ A naprosto zásadní je nepřerušovat svůj protějšek, ač to může být jakkoliv těžké.
Podle Gottmanových je také důležité soustředit se na to, na čem se shodnete a co máte společného, snažit se najít "common ground" v hádce a pokládat si otázky: "Co od tohohle my jako pár chceme?" Pomocná tu může být metoda bagelu, který si můžete nakreslit a do vnitřního kolečka napsat věci, na kterých neuděláte kompromis a do vnějšího ty, na kterých jste ochotni kompromisu.
zdroje: Vox, Ten Percent Happier Podcast, Mel Robbins Podcast