Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak přežít work-life balance ve 20s: Tipy, jak nevyhořet

Balancovat práci, školu a osobní život se může mnohdy zdát nemožné. Pro lidi, kteří takové věci zažívají poprvé, je obzvlášť matoucí, jak své priority správně seřadit. Kdy je třeba si říct stop a uznat, že toho je moc? A jak úplně nevyhořet?

Vzhledem k tomu, že se sama snažím najít rovnováhu mezi školou, prací a osobním životem, přišla jsem na pár věcí, které mi tento balanc usnadňují.

Po nějaké době jsem zjistila, že klíčem k tomu není mít všechno pod kontrolou, ale najít způsob, jak se vyhnout přepracování a přetížení.

Tady je pár tipů, které mi zatím pomohly se z toho nezbláznit:

1) Vstávat brzy

Pokud bych měla vyzdvihnout jednu věc, která opravdu změnila dynamiku a strukturu mého dne, je to rozhodně brzké vstávání. To, jak začneš své ráno, má zásadní vliv na to, jak bude vypadat celý tvůj den. Pro mě znamená brzké vstávání jakýsi náskok – čas, který můžu věnovat jen sobě.

Ať už pomalejší rána na dobrou snídani, která si vyžaduje delší přípravu, nebo ranní workout, který mi nastartuje dynamiku celého dne. To, jak začneš své ráno, má totiž zásadní vliv na jeho průběh, a proto je důležité si udělat rutinu, ve které tvé tělo funguje nejlépe.

2) Využij svůj volný čas naplno

Volného času mám sice málo, ale když se nějaký naskytne, je pro mě důležité tento čas využít naplno. Ať už je to trávení času s lidmi, kteří mě nabíjí (nikoliv vybíjí) sociální baterku, nebo nějaká regenerační aktivita, jako je sport nebo odpočinek.

Je důležité poslouchat své tělo a pokud jsou dny, kdy cítíš, že se na socializování či pohyb necítíš, zůstaň doma u filmu či u knížky.

3) Nauč se nudit

Na to se krásně váže bod umění se nudit, což moje generace moc nezvládá. Ale fakt – kolik lidí si dnes dovolí nic nedělat? Každou volnou chvilku máme tendenci hned vyplnit – sociální sítě, Netflix, nebo nekonečný to-do list.

Jenže když se nic neděje, tak naše hlava najednou dostane šanci vypnout a paradoxně si v tom „nic“ najít inspiraci nebo klid.

Proto je dobré si někdy nic neplánovat, jednoduše položit telefon, vyjít na čerstvý vzduch bez sluchátek, nebo jen tak sednout na gauč a nechat hlavu odpočinout. Možná přijdeš na to, že je tohle přesně to, co jsi potřeboval*a k tomu, aby jsi našel*a balanc ve svém životě.

4) Nauč se říkat „ne“

Pokud jsi stejně jako já velký „people pleaser“, tak se tento bod naučíš až v momentě, kdy nebudeš mít čas ani na sebe. Žijeme v době, kdy je snadné podlehnout FOMO – strachu, že ti něco uteče. Když slyšíš od ostatních, že byli na nějaké akci nebo zažili něco zajímavého, může být těžké se rozhodnout zůstat doma a odpočívat.

Takové pocity jsou normální. Důležité je uvědomit si, že často o nic důležitého nepřicházíš. Někdy je nejlepší prioritizovat vlastní klid a pohodu před tím, abys vyhověl očekáváním ostatních.

5) Priority v kalendáři

Kamarádka mi nedávno poradila skvělý trik – do kalendáře si kromě povinností jako práce nebo škola zapsat i čas pro sebe. Stejně jako si plánuješ meeting s kolegy, naplánovat si „meeting“ sám*sama se sebou.

Tohle pomáhá nejen v tom, aby sis na sebe opravdu udělal*a čas, ale i v tom, že se budeš cítit zodpovědný*á to dodržet.