Možná ti něco říká sezení u filmu s krabičkou zmrzliny nebo chození pro snack každou půlhodinu, protože na jídlo nemůžeš přestat myslet. Co je vlastně emotional eating a jak mu předejít?
Je naprosto běžné, že se člověk jednou za čas nají, jen protože pociťuje nějakou emoci – ať už smutek, štěstí, nebo stres. Nemělo by se to ale dít často, protože to může vést i k nezdravému vztahu s jídlem a k pocitům viny.
Lidé často jedí, aby zakryli nebo zvládli nějaké emoce. Můžou jídlo vidět i jako "odměnu" nebo "lék" na něco, s čím se neumí vypořádat. Obzvlášť když se jedná o negativní pocity, dochází k neuspořádanému stravování a člověk by to neměl brát na lehkou váhu.
Emocionální stravování člověku přinese jenom chvilkovou "úlevu", po které se většinou dostaví pocity viny, které vedou k dalšímu emocionálnímu nepohodlí a tvoří se takový začarovaný kruh.
Note: To, že někdy spořádáš celou zmrzku na posezení, neznamená, že jsi emotional eater. Problém je, když se tak stravuješ většinu času.
Je důležité umět poznat rozdíl mezi emocionálním hladem a fyzickým hladem. Fyzický hlad vzniká, když si naše tělo říká o živiny, které potřebuje ke své funkci. Je spíš racionální a člověk nad ním má obvykle kontrolu. Emoční hlad se často vztahuje jenom na specifiká jídla, na která má člověk (někdy až nevysvětlitelně silnou) chuť. Je taky mnohem těžší ho uspokojit, a tak se často hrozně přejíme.
Další věc, co může pomoct, je zbavení se veškerého rozptýlení a rušivých vlivů při jezení. Ať už se jedná o televizi, mobil nebo práci – zabraňují ti se na jídlo plně soustředit. To může vést i k tomu, že ve výsledku sníš mnohem víc jídla, než potřebuješ, protože tvoje tělo pro všechny distractions nezaregistruje, že jíš.
V neposlední řadě u jídla zpomal. Jsme zvyklí jíst rychle, abychom se mohli vrátit k aktivitě, kterou jsme dělali předtím, ale jídlo není závod.
Co ti může pomoct vyrovnat se s emocemi, je snažit se zaměřit na něco, co se netýká jídla. Pokud tě přepadne emotional eating, zamysli se nad tím, co ho asi způsobuje. Možná se cítíš sám, tak místo jídla můžeš jít za kamarády. Možná jsi ve stresu nebo unavený, tak se zkus projít, zacvičit si nebo si pořádně odpočinout.
Taky mysli na to, že když jíš skutečně z hladu, jídlo si mnohem více vychutnáš a necítíš se potom provinile. Je to velký rozdíl od situace, kdy u seriálu sníš celé balení čokolády a u každého kousku přemýšlíš nad tím, že už bys asi další neměl.
Emotional eating nemusí být snadné rozeznat a ještě težší může být s ním bojovat. Pokud dojdeš do bodu, kdy jídlo negativně ovlivňuje tvůj každodenní život a myšlenek na něj se nemůžeš zbavit, neboj se vyhledat odbornou pomoc.