Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak nemít kocovinu

Kocovina – nepříjemný následek pití alkoholu, charekterizovaný bolestí hlavy, únavou, nevolností a žízní. Každý z nás ji prožívá v jiné míře. Jak kocovině předejít nebo ji přinejmenším zmírnit?

Pij vodu

Alkohol odvodňuje a přispívá k dehydrataci. Nezapomeň tedy mezi jednotlivými drinky pít také vodu nebo neperlivé nápoje. Perlivým nápojům se raději vyhni, urychlují totiž vstřebávání alkoholu do těla.

Před spánkem je dobré tělo dostatečně hydratovat. Stačí však jedna sklenice vody, větší množství ti může narušit spánek častějšími cestami na záchod.

• V průběhu dne omez přebytečné cukry

Špatnou kocovinu může zapříčinit i větší konzumace cukrů v průběhu dne. Alkohol v našem těle působí zánětlivě, přidáním přebytečného cukru vznik zánětu ještě víc podpoříme.

• Vyhni se nápojům s vysokou koncentrací kongenerů

Mezi hlavní ingredience alkoholických drinků patří kromě ethanolu také kongenery. Jedná se o chemikálie vznikající při výrobě a destilaci alkoholu. Patří mezi ně například aldehydy, methanol nebo aceton. Kongenery dodávají alkoholickým drinkům barvu a zvýrazňují jejich aroma. Nápoje s vysokou koncentrací kongenerů zvýšují intenzitu kocoviny a patří mezi ně třeba tequila, whiskey nebo koňak.

Upřednostni raději nápoje s nižší koncentrací: vodku, bílý rum nebo gin.

Survivorlife.com

Co jíst před konzumací alkoholu?

Správný výběr jídla může ovlivnit, jak se budeš cítit následující ráno.

• Potraviny bohaté na tuky: avokádo, oříšky, olivy, ořechová másla, losos, sýry, hummus

• Jídlo plné vlákniny: zelenina, luštěniny, celozrnné pečivo, ovoce, ovesné vločky

Vláknina alkohol vstřebává a zpomaluje jeho cestu do krevního oběhu.

• Dostatek bílkovin

Díky bílkovinám se budeš cítit déle zasycený/á a oddálíš tak absorpci alkoholu.

• Banány

Banány obsahují vysoké množství draslíku, což může zabránit vzniku nerovnováhy elektrolytů (minerálů podílejících se na metabolických procesech).

Můj tip: Vždy když vím, že budu pít, nedám dopustit na svůj oblíbený snack – toast s tlustou vrstvou oříškového másla a banánem!

Pinterest

Co jíst druhý den?

• Dej si k snídani vajíčka

Vajíčka obsahují antioxidanty N-Acetyl-L-Cystein, které napomáhají při detoxikačních procesech a chrání naše tělo před škodlivými látkami.

Zdroj: Brainmarket

• Špenát

Špenát je bohatý na Alpha-Lipoic Acid (ALA) neboli kyselinu lipoovou, která je silným antioxidantem a působí proti škodlivým látkám.

• Vodní meloun

Častou příčinou vzniku kocoviny je dehydratace a snížený průtok krve do mozku. Vodní meloun je bohatý na L-citrulin, živinu, která zvyšuje průtok krve a obsahuje až 90 % vody. Je tedy ideální potravinou na doplnění tekutin.

Přispěj mi na letenku do Káthmándú🎒🏔

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.