Kocovina – nepříjemný následek pití alkoholu, charekterizovaný bolestí hlavy, únavou, nevolností a žízní. Každý z nás ji prožívá v jiné míře. Jak kocovině předejít nebo ji přinejmenším zmírnit?
Alkohol odvodňuje a přispívá k dehydrataci. Nezapomeň tedy mezi jednotlivými drinky pít také vodu nebo neperlivé nápoje. Perlivým nápojům se raději vyhni, urychlují totiž vstřebávání alkoholu do těla.
Před spánkem je dobré tělo dostatečně hydratovat. Stačí však jedna sklenice vody, větší množství ti může narušit spánek častějšími cestami na záchod.
Špatnou kocovinu může zapříčinit i větší konzumace cukrů v průběhu dne. Alkohol v našem těle působí zánětlivě, přidáním přebytečného cukru vznik zánětu ještě víc podpoříme.
Mezi hlavní ingredience alkoholických drinků patří kromě ethanolu také kongenery. Jedná se o chemikálie vznikající při výrobě a destilaci alkoholu. Patří mezi ně například aldehydy, methanol nebo aceton. Kongenery dodávají alkoholickým drinkům barvu a zvýrazňují jejich aroma. Nápoje s vysokou koncentrací kongenerů zvýšují intenzitu kocoviny a patří mezi ně třeba tequila, whiskey nebo koňak.
Upřednostni raději nápoje s nižší koncentrací: vodku, bílý rum nebo gin.
Správný výběr jídla může ovlivnit, jak se budeš cítit následující ráno.
• Potraviny bohaté na tuky: avokádo, oříšky, olivy, ořechová másla, losos, sýry, hummus
• Jídlo plné vlákniny: zelenina, luštěniny, celozrnné pečivo, ovoce, ovesné vločky
Vláknina alkohol vstřebává a zpomaluje jeho cestu do krevního oběhu.
• Dostatek bílkovin
Díky bílkovinám se budeš cítit déle zasycený/á a oddálíš tak absorpci alkoholu.
• Banány
Banány obsahují vysoké množství draslíku, což může zabránit vzniku nerovnováhy elektrolytů (minerálů podílejících se na metabolických procesech).
Můj tip: Vždy když vím, že budu pít, nedám dopustit na svůj oblíbený snack – toast s tlustou vrstvou oříškového másla a banánem!
• Dej si k snídani vajíčka
Vajíčka obsahují antioxidanty N-Acetyl-L-Cystein, které napomáhají při detoxikačních procesech a chrání naše tělo před škodlivými látkami.
• Špenát
Špenát je bohatý na Alpha-Lipoic Acid (ALA) neboli kyselinu lipoovou, která je silným antioxidantem a působí proti škodlivým látkám.
• Vodní meloun
Častou příčinou vzniku kocoviny je dehydratace a snížený průtok krve do mozku. Vodní meloun je bohatý na L-citrulin, živinu, která zvyšuje průtok krve a obsahuje až 90 % vody. Je tedy ideální potravinou na doplnění tekutin.