Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak natrénovat, aby tě nehonila mlsná?

Jsi po hlavním jídle, ale i tak máš stále chuť na něco sladkého? Ten pocit zažil snad každý z nás. Proč se to děje?

Dezert jako naučený zvyk

Pro mnohé z nás je zmrzlina či čokoláda po oběde naučeným zvykem. Nejedená se o fyziologickou potřebu doplnit cukr, ale objevuje se právě kvůli tomu, že jsme od útlého věku zvyklí zakončit jídlo něčím sladkým. Je to něco, po čem toužíme, naše tělo to ale nepotřebuje.

Náš mozek si sladké spojuje s jistou formou odměny a zlepšením nálady. Cukr způsobuje nárůst produkce serotoninu, což u nás vyvolává pocit štěstí, klidu a spokojenosti.

Nevyvážené jídlo

Dalším důvodem, proč tvoje tělo touží po cukru, může být nevyváženost jídla. Pokud se tvoje jídlo skládá primárně z rychle stravitelných škrobových potravin (těžce zpracované potraviny, bílá rýže, pečivo), hladina cukru v krvi ti po jídle rychle vystřelí. Krátce poté opět spadne, což zapříčiní chuť na sladké.

Zkus do svého jídelníčku zařadit potraviny s nízkým glykemickým indexem, které udrží hladinu cukru v krvi v normě. Mezi takové potraviny patří divoká rýže, batáty, quinoa, brambory, zelenina, žitný chleba, luštěniny, houby nebo ovoce.

Odpírání si sladkého

Extrémy nejsou nikdy správným řešením. Dlouhodobé odpírání si toho, po čem naše tělo touží, může dojít až k záchvatovitému přejídání. Důležitý je balanc. Pokud máš chuť na čokoládu, dej si ji!

Jak předejít chuti na sladké?

Dej si plnohodnotné a vyvážené jídlo, které se skládá ze všech tří makroživin: sacharidů, bílkovin a tuků.

✧ V některých případech se u tebe po hlavním jídle ještě nedostavil pocit sytosti, a proto máš potřebu sáhnout po něčem sladkém. Zkus počkat 20–30 minut, než se jídlo dostaví do střev a vyšle signál o sytosti do mozku.

✧ Jez dostatečné množství bílkovin, nejlépe aby byly obsaženy v každém chodu. Bílkoviny obsahují hormon leptin, který má vliv na pocit sytosti. Mezi hlavní zdroje bílkovin patří: maso, ryby, tofu, mléčné výrobky, tempeh, vejce nebo luštěniny.

✧ Zkus zvýšit hladinu serotoninu něčím jiným než cukrem. Běž na procházku nebo si dej krátký workout.

✧ Vyčisti si zuby.

✧ Nekupuj si zásobu sladkostí. Místo toho doplň spíž raději kvalitní hořkou čokoládou.

Jez pomaleji a vědomě. Zkus se na jídlo soustředit a omezit při jeho konzumování ostatní činnosti.

Kvalitní spánek.

✧ Potlač mlsnou přidáním přirozeně sladkých komponentů do tvého hlavního jídla. Ať už to je například příloha v podobě batátů nebo přidání granátového jablka do salátu.

Dostatečná hydratace. Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň.

Nezakazuj si sladké. Potlačování tvých chutí na sladké způsobí pouze to, že budou ještě intenzivnější. Poslouchej své tělo, je v pořádku si dopřát něco sladkého. Ale pamatuj – všeho s mírou!

✧ Přidej do svého jídelníčku více vlákniny. Ta ti dodá větší pocit sytosti. Denní doporučená dávka je 30 g a najdeš ji především v zelenině, ovoci, celozrnných obilovinách, luštěninách, semínkách a ořeších.

Přispěj mi na letenku do Káthmándú🎒🏔

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.