Svět sleduje invazi na Ukrajině. V ruských médiích se ale vypráví jiná pohádka.
Řadu nejvýznamnějších mediálních organizací v Rusku od televizních kanálů po ruskou tiskovou agenturu TASS vlastní federální vláda. Novináři, kteří jsou kritičtí vůči politickému chování vlády, čelí nejen cenzuře, ale také obrovskému riziku, že přijdou o své živobytí a životy.
Roskomnadzor, federální organizace odpovědná za kontrolu a cenzuru médií, vydala prohlášení, že všechna ruská média „jsou povinna používat pouze informace a data, která obdržela z oficiálních ruských zdrojů“. Ruská média válku na Ukrajině popisují jako „vojenskou operaci“ a zdaleka ne jako „válku“ nebo „invazi“.
Pár novinových článků v Rusku dokonce tvrdilo, že ukrajinská vláda je „diktatura“ a že ruské vládě nezbylo nic jiného než na Ukrajinu zaútočit. Spousta novinových zpráv také opakovala tvrzení ruské vlády, konkrétně slova ruského tiskového tajemníka Dmitrije Peskova, že součástí účelu konfliktu je „denacifikace“ Ukrajiny. Neexistují však žádné důkazy o tom, že by ukrajinská vláda prosazovala nacistickou ideologii. Je to obzvlášť zarážející, protože prezident Zelenskij je Žid a během holokaustu ztratil členy rodiny.
Tatiana Stanovaya, ruská politička a analytička, řekla: "Právě jsem sledovala ruské zprávy a musím říct, že kdybych sledovala jenom je, můj obraz světa by byl úplně jiný. Myslím, že je zcela možné, že bych podpořila Putina a jeho vojenskou operaci." To je také důkazem, že se v tamních médiích prezentuje situace neupřímně.
Channel One
Channel One je kanál spojovaný s Putinovými spojenci, mezi které patří například vrchní šéf špionů Sergej Naryškin nebo Putinův první zástupce náčelníka generálního štábu Alexej Gromov. Moderátoři kanálu v přenosu opakují argumenty, že Rusko nemůže věřit svým západním partnerům, kteří „lhali“ Rusku, když údajně v 90. letech slíbili, že nebudou rozšiřovat NATO na východ. Komentátoři popsali NATO dokonce jako „vojenský blok, jehož účelem je bojovat“ a dodali, že „každá země by měla obavy, kdyby se k jejím hranicím blížila obrovská válečná mašinérie“.
Rossia 1
Týdenní zpravodajský pořad státní televizní stanice Rossia 1, Vesti Nedeli, věnoval většinu svého dvouhodinového vysílacího času napětí mezi Ruskem s Ukrajinou a NATO. Moderátor Dmitrij Kiseljov dokonce tvrdil, že Spojené státy tlačí Ukrajinu a další země NATO k eskalaci války na Donbasu. Kiseljov v přenosu řekl, že Rusko neche válku a nechtějí ji ani separatistické republiky DLR a LLR. Dodal také, že se Ukrajina připravuje k útoku na Donbas a že již začala se „sabotáží a teroristickými útoky“ v Doněcku a Luhansku.
„Ve skutečnosti to znamená, že v příštích několika dnech Amerika přijde s provokací nebo už s ní přišla, aby tvrdila, že Donbas a Rusko zaútočily na Ukrajinu,“ řekl Kiseljov. Následně řekl, že USA zahájilo války ve Vietnamu a Iráku tím, že začalo s provokací a předložilo falešné zpravodajské údaje. Poté označil všechny informace o potenciální ruské invazi na Ukrajině jako falešné zprávy a tvrdil, že vůdci Spojeného království, USA, Francie a Turecka skutečně potřebují válku, aby mohli odvrátit pozornost veřejnosti od domácích skandálů.
Ruska žijící v Česku
Moje nejbližší rodina – sestra, táta a máma – všichni jsme proti Putinovi a cele ruské vládě. Také jsme proti těm, kteří Putina a jeho vládu podporují. Bohužel naši známí, přátelé a rodina (ne všichni, ale většina) podporují Putina, jeho vládu a činnost. Říkají, že je správně, že se snaží osvobodit Ukrajinu. Mají totiž nesprávné informace. Když jim s mamkou říkáme, že je tam válka, a ukazujeme jim, jak jsou zabíjeni staří lidé, děti a celkově nevinné obyvatelstvo, tak nám na to odpoví, že je to přeci válka a ve válce musí být nějaké ztráty. Proto jsme s mamkou ztratily motivaci jim něco dokazovat. Když se s nimi bavíme, tak vidíme, jak jsou zmatení, ale hlavně jak jsou zmanipulovaní. Polovina z nich se o tom ani nechce bavit, jelikož se prostě bojí. V Rusku je pár nových zákonů – třeba pokud jakkoliv podporuješ Ukrajinu, jdeš do vězení. Pokud jdeš na nějaké demonstrace – jdeš do vězení (je to od 3–15 let za vlastizradu). Začíná to být jak v Severní Koreji – odposlouchávají hovory, kontrolují sociální sítě, zda náhodou někdo nesdílí něco na podporu Ukrajiny. Putin chce vyhlásit válečný stav (možná už vyhlásil) – znamená to, ze nesmíš pryč ze země ani zpátky do země. Rusko je prostě uzavřeno. Stát si může brát od lidí cokoliv je potřeba k válce (majetek, věci, peníze). Někteří musí jít automaticky do války.
V ruských médiích popírají invazi. Válka začala už v roce 2014, kdy Rusko převzalo Krym. A teď, 21. února, podepsali dokument, kde uznávají dvě oblasti – Doněck a Luhansko za nezávislé státy. 24. února začala válka a Rusko ji označilo za demilitarizaci. Osobně si myslím, že se Putin chce zbavit ukrajinské vlády a prezidenta, chce tam mít svou loutku, jako je Lukašenko nebo bývalý ukrajinský prezident Janukovyč. Lidé v Rusku vidí ve zprávách, že Putin a jeho armáda osvobozují ukrajinský národ od teroristů / nacistů / fašistů. Koukala jsem na ruské zprávy a udělalo se mi opravdu špatně. Jednou tam ukazovali Kyjev, kde svítí sluníčko, jezdí auta, lidé si užívají života – jako kdyby se nic nedělo. Lidé v Rusku jsou opravdu zmanipulovaní a celkově izolovaní od veškerého dění… Všechna média se ruší, to stejné platí pro Instagram, YouTube, Facebook atd. Mají pomalu jen fake zprávy. Ale těm, kteří jsme ze stejné země jako oni, ale bydlíme v Evropě, bohužel nevěří.
Francouzka na Erasmu v Rusku
Nejdřív bych ráda zmínila můj pohled jakožto výměnného studenta v Rusku. Od prvního útoku se nic nezměnilo. Život jde dál, lidé chodí do práce, já se dostala do třídy na přednášky. Mluvili jsme o tom ve třídě. Ten den přišli tři hostující řečníci a byli jediní, kteří o tom skutečně mluvili a poskytli nám osobní pohled. Nebyli to Rusové, ale němečtí obchodníci, kteří s Ruskem několik let spolupracovali. Musím říct, že jsem se nikdy necítila v nebezpečí. Zahraniční studenti nebyli cílem. Jediné, co se za týden po útoku změnilo, byla spoustu manifestací, kde byli celé dny policisté. Mnoho výměnných studentů nechtělo odejít. Jediné možné nebezpečí, které jsem pociťovala, byly sankce. Evropské země skutečně nechtěly, aby ruská letadla přistávala v Evropě, to byla první hrozba. Potom jsme se báli, že nebudeme moci používat naše bankovní karty. Cítila jsem se, jako bych byla nucena odejít, a to co nejdříve, než se stane něco horšího.
Teď ale trošku z obecnějšího pohledu ruského obyvatelstva. Jak jsem řekla, vše bylo jako jakýkoliv jiný den, nezdálo se, že by Rusové zahájili invazi nebo válku. Někteří další výměnní studenti říkali, že viděli, jak jsou někteří Rusové smutní, ale nikdo neřekl ani slovo o válce.
Zeptala jsem se na názor také mého ruského kamaráda, který řekl, že nechce začít válku s Evropou. Na druhou stranu řekl, že být ve válce s USA by mohla být dobrá věc, protože by jim to možná dalo lekci a nezabývaly by se záležitostmi jiných zemí. Řekl mi, že v médiích tvrdí, že ruský stát chtěl zaútočit na Ukrajinu, protože její vláda byla plná nacistů.
Těsně předtím, než jsem byla nucena z Ruska odjet, bylo vidět, jak se někteří ruští studenti této situace bojí. Tvrdili, že my (výměnní studenti) máme štěstí, protože můžeme Rusko opustit.
Ruska na Erasmu ve Francii
Zaprvé, je zakázáno nazývat to válkou, říkají tomu speciální operace. Pokud to kdokoliv on-line nebo v médiích bude nazývat válkou, dostane pokutu.
Podle Ruska Ukrajina spáchala na území DNR/LNR genocidu. Odcházelo odtamtud mnoho ruských lidí, takže se s tím Rusko rozhodlo skoncovat a přišlo chránit obyvatelstvo před ukrajinskou vládou. V médiích tvrdí, že vše, co dělá, je proto, že chce osvobodit ukrajinský lid od „nacionalistů, nacistů a drogově závislých“, kteří se na Ukrajině chopili moci. Také říkají, že Rusko zahájilo tuto „operaci“, protože vědělo o Ukrajině a plánech NATO zaútočit na Rusko, takže to byla předběžná sebeobrana. Proto se rozhodli zaútočit jako první, jen aby zničili všechny plány.
Možná jsem řekla nějaké samozřejmé věci, ale tato situace byla všem v Rusku prezentována jinak. Naštěstí jsou moji rodiče dost chytří na to, aby všem těm řečím nevěřili. Takže se už nedívají na televizní zprávy a snaží se neříkat nahlas, že jsou proti válce.