Válka na Ukrajině stále probíhá, lidé trpí. Svět agresorovi odpovídá zřejmě tou nejmírovější, avšak rezolutní cestou – sankcemi, které se stále zpřísňují. Fungují? Jak na tom nyní Rusko ekonomicky je? Hrozí zemi bankrot? Pojďme se na to podívat.
Dle Washington Post je úroveň ruské ekonomiky přibližně stejná jako před invazí na Ukrajinu. Jak je to ale možné, když jsou proti Rusku vedeny tvrdé sankce a světové ekonomiky v médiích odmítají ruský plyn i ropu? Je to především díky zásahům ruské Centrální banky, která zavedla přísné limity ohledně směny a výběru či převodu tvrdé měny do zámoří. Větší roli ale hraje vývoz ropy a plynu, který tvrdou měnu přináší do Ruska.
Rusko je velmi blízko bankrotu, přestože odeslalo platbu svým mezinárodním věřitelům v dolarech. Platba byla ale zablokována na základě nových sankcí ze strany USA, a Rusko tak musí vyplatit své věřitele v domácí měně – v rublu, což je v mezinárodních finančních kruzích považováno za platební neschopnost.
Devizové rezervy se za měsíc od invaze ztenčily o cca 40 miliard dolarů. Tímto tempem by Rusko vyčerpalo své (nezmražené a čistě vlastní a přiznané) státní rezervy za 6,5 měsíce.
Ruský plyn a ropa. To je to, oč tu ekonomicky běží. Pravděpodobnost bankrotu Ruska včera dosáhla téměř 88 %. Důvodem jsou především další sankce ze strany USA. Velice se tím ztíží splácení ruského dluhu a Kreml jej bude schopen splácet nakonec jen z příjmů, které bude generovat EU za jejich plyn a ropu.