Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak je na tom aktuálně Rusko ekonomicky? Fungují sankce?

Válka na Ukrajině stále probíhá, lidé trpí. Svět agresorovi odpovídá zřejmě tou nejmírovější, avšak rezolutní cestou – sankcemi, které se stále zpřísňují. Fungují? Jak na tom nyní Rusko ekonomicky je? Hrozí zemi bankrot? Pojďme se na to podívat. 

Cena ruského rublu a bankovní systém jsou relativně stabilizovány, jde ale jen o národní záležitost 

Dle Washington Post je úroveň ruské ekonomiky přibližně stejná jako před invazí na Ukrajinu. Jak je to ale možné, když jsou proti Rusku vedeny tvrdé sankce a světové ekonomiky v médiích odmítají ruský plyn i ropu? Je to především díky zásahům ruské Centrální banky, která zavedla přísné limity ohledně směny a výběru či převodu tvrdé měny do zámoří. Větší roli ale hraje vývoz ropy a plynu, který tvrdou měnu přináší do Ruska.

Realita je jiná, Rusko je nejblíže mezinárodnímu bankrotu

Rusko je velmi blízko bankrotu, přestože odeslalo platbu svým mezinárodním věřitelům v dolarech. Platba byla ale zablokována na základě nových sankcí ze strany USA, a Rusko tak musí vyplatit své věřitele v domácí měně – v rublu, což je v mezinárodních finančních kruzích považováno za platební neschopnost. 

Zdroj: Bloomberg

Devizové rezervy se za měsíc od invaze ztenčily o cca 40 miliard dolarů. Tímto tempem by Rusko vyčerpalo své (nezmražené a čistě vlastní a přiznané) státní rezervy za 6,5 měsíce

Vše závisí na EU a odběru ruských nerostných surovin

Ruský plyn a ropa. To je to, oč tu ekonomicky běží. Pravděpodobnost bankrotu Ruska včera dosáhla téměř 88 %. Důvodem jsou především další sankce ze strany USA. Velice se tím ztíží splácení ruského dluhu a Kreml jej bude schopen splácet nakonec jen z příjmů, které bude generovat EU za jejich plyn a ropu. 

Zdroj: Bloomberg

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.