Uprostřed probíhajícího konfliktu mezi Izraelem a Hamásem můžeme sledovat prudký nárůst kybernetických útoků. Tyto útoky organizují různé hackerské skupiny z celého světa a dále komplikují již tak složitou situaci.
Významnou kybernetickou ofenzivu zahájili palestinští aktéři především z pásma Gazy. Skupina známá jako Storm-1133, kterou identifikovala společnost Microsoft, se zaměřila na izraelské energetické, obranné a telekomunikační společnosti. K infiltraci do těchto organizací použila falešné profily na sociální síti LinkedIn. Zástupci hackerské skupiny se vydávali za vývojáře softwaru a projektové manažery. Následně dodávali zaměstnancům zasažených organizací malware (škodlivé programy, které na pozadí počítače provádějí operace, o kterých uživatel neví). Tímto si tato skupina postupně vytvářela přístup do kritických oblastí těchto organizací, píše Washington Post.
V posledním týdnu se povedlo propalestinské skupině hackerů pod názvem AnonGhost napadnout izraelskou aplikaci, která slouží k varování obyvatel před blížícími se raketovými útoky. Skrze aplikaci rozesílali falešné výstrahy, které vyvrcholili varováním před blížící se jadernou bombou.
Kybernetická válka se ale neomezuje pouze na jednu skupinu. Zahrnuje širokou škálu aktérů a hackerských skupin napojených jak na Izrael, tak na Hamás. Nejčastější jsou především útoky typu DDoS, které způsobují dočasné narušení provozu určité organizace.
DDoS útok proběhl například na izraelské vládní a soukromé webové stránky. Jedním z cílů byl deník Jerusalem Post, který je zdrojem informací o vyvíjejícím se konfliktu. K tomuto útoku na odepření služby se přihlásila skupina Anonymous Sudan.
Hackeři kromě aplikací a webových stránek dokáží nabourat ale i billboardy. Stalo se tak poblíž Tel Avivu, když se na pár zasažených billboardech začal zobrazovat obsah podporující Hamás.