Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak funguje Mastodon? Síť, na kterou prchají lidé z Twitteru

Po převzetí Twitteru Elonem Muskem se část jeho uživatelů rozhodla ze sociální sítě odejít, jejich novým přístavem se stal Mastodon. Jak „decentralizovaná obdoba Twitteru“ vlastně funguje?

Od chvíle, kdy Musk převzal Twitter, se počet uživatelů Mastodonu zdvojnásobil. Důvodem je to, že Muskovo převzetí Twitteru následovalo hromadné propouštění zaměstnanců a spousta změn v moderování obsahu a procesu ověřování. V posledních dnech se dokonce objevily zprávy, že celý Twitter půjde za paywall.

A proč lidé utíkají právě na Mastodon? Jedná se totiž o decentralizovanou síť s otevřeným zdrojovým kódem, která je podle svých webových stránek bez algoritmu, reklam a neprodává data uživatelů třetím stranám.

Jak se změnil Twitter s převzetím Elona Muska? Rapidně vzrostla hate speech

by @yanhoechka

Pokud si chceš založit svůj Mastodon účet, musíš si nejdřív ale zvolit, na jaký server se připojíš. První v Česku nedávno založil portál Lupa.cz.

Výhodou Mastodonu tak je, že na něm mohou vznikat různé komunity lidí se stejným zájmem, které řeší podobná témata. Správci a moderátoři serverů pak vytvářejí vlastní pravidla a zásady, kterými se jejich členové řídí. Discord, who?

Síť funguje podobně, jako když si s někým píšeš například v Gmailu. Na zprávy můžeš reagovat, k dispozici jsou retweety nebo boosty, hashtagy a DMs. Nutné je však podotknout, že rozhraní Mastodonu působí vcelku zmatečně a chvilku trvá, než se v něm člověk začne orientovat.

Podle NBC se zdá, že Mastodon je navíc bezpečnější než Twitter, zejména proto, že Musk naznačil, že Twitteru ještě více rozvolní pravidla.

Jak to bude s Twitterem dál, zatím není jasné, ale už teď můžeme říct, že na něm došlo k obřímu nárůstu nenávistných projevů. Během 12 hodin po dokončení převzetí Twitteru Elonem Muskem se objevilo přibližně 398 nenávistných tweetů za hodinu, což je téměř čtyřnásobek oproti 84 tweetům za hodinu v týdnu předtím. Počet nenávistných tweetů se v tomto období prudce zvýšil na 4 778 v porovnání s předchozím průměrem 1 000.

Musk po převzetí Twitteru mimo jiné okamžitě propustil výkonného ředitele Paraga Agrawala. Podle Reuters byli Agrawal a dosavadní finanční šéf Twitteru Ned Segal v době uzavření dohody v ústředí společnosti v San Francisku, ze kterého byli následně vyvedeni ven. Padáka dostal také hlavní právník firmy Sean Edgett a ředitelka pro moderování obsahu Vijaya Gadde. Celkově firma rozvázala spolupráci s více než 950 zaměstnanci.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.