Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak ekonomicky pocítíme sankce vůči Rusku?

Dopady sankcí uvalených na Rusko pocítí v určitém měřítku většina světa.

Podle francouzského ministra financí, Bruna Le Maireho, Evropská unie a Spojené státy zahájily „ekonomickou válku“ proti Rusku. Konkrétně zdůraznil sankce vůči Moskvě, které zemi odřízly od mezinárodních finančních trhů. Takzvaná ekonomická válka způsobila, že Rusko čelí finančnímu zhroucení. Rubl se dokonce vůči americkému dolaru propadl na rekordní minimum, což u Rusů spustilo obavy, že budou muset stát fronty u bankomatů, aby si vůbec vybrali hotovost.

Dopady sankcí, které byly na Rusko uvaleny, však pocítíme i my. Jak?

Vyšší ceny energií

Ceny ropy a zemního plynu neustále rostou. Aby taky ne. Rusko je přeci jenom jedním z největších světových vývozců plynu a ropy, a navíc k nám tyto suroviny putují přes Ukrajinu. Sankce jako takové se zatím netýkaly přímo energetického sektoru, ale odborníci se obávají, že by Moskva mohla omezit vývoz energií schválně.

V Evropě, která získává více než třetinu svých dodávek plynu a asi čtvrtinu ropy z Ruska, to vyvolává obavy. Jakékoli narušení dodávek by mohlo způsobit, že Evropané nebudou mít dostatek plynu na vytápění svých domovů a budou mít extrémně vysoké účty za elektřinu. Mohlo by také dojít k uzavření některých elektráren, a to zejména pokud dojde k nedostatku elektřiny, což by mohlo být způsobeno právě vyššími cenami energie.

Nárůst cen potravin

Sankce by se nás mohly dotknout i v oblasti potravin, zejména obilovin, jako je pšenice a kukuřice. Rusko a Ukrajina společně zastávají asi 30 % celosvětového vývozu pšenice, téměř pětinu obchodu s kukuřicí a asi 80 % vývozu slunečnicového oleje. Obě země jsou tedy klíčovými dodavateli obilovin, a to nejen pro Evropu, ale také pro Blízký východ.

Inflace rychle poroste

Pro většinu lidí na světě by se ekonomický dopad ukrajinského konfliktu projevil v podobě vyšší inflace způsobené především vyššími cenami energií, kovů a potravin. Například ceny hliníku už vylétly na rekordní úroveň, a dokonce překonaly ceny z roku 2008, kdy probíhala finanční krize. Sankce by tedy mohly způsobit narušení globální dodávky hliníku, kterého Rusko vyrábí asi 6 %.

Země se ekonomicky zotavují z pandemie a sankce celý proces značně ztěžují. Také komplikují záležitosti politikům, od kterých se očekává, že zpřísní peněžní zásobu, aby omezili inflaci, která se v Evropě pohybovala na vysokých úrovních již před válkou.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.