Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak dostat hudbu na Spotify?

Věnuješ se hudbě a máš třeba už pár vlastních nápadů na singl, kterej bys chtěl/a jednou ukázat světu? Když pomineme nahrávání a všechno, co s tím souvisí, může tě pěkně potrápit i distribuce. Přidat svůj song na streamovací platformy jako Spotify totiž zabere daleko víc času, než například nahrání videa na YouTube. FOMO ti představí jednu z nejjednodušších cest!

1. Najdi si distributora

Zní to strašidelně, co? Nemusíš se ale bát. Dřív interpreta zastupovalo vydavatelství, které se mu postaralo o výrobu a šíření cédéček, dneska ale nemusíš být nutně pod Universalem, abys dostal/a singl na Spotify nebo třeba Apple Music. Současně ale platí, že hudební streamovací platformy ti nedovolí nahrát svoji hudbu napřímo. K tomu budeš potřebovat prostředníka, kterým je právě distributor.

Distribuci ti dneska nabízí hned několik stránek, na kterých si jednoduše založíš svůj „umělecký účet“. Na ně můžeš potom nahrát svoji hudbu, která se nakonec objeví na Spotify a plno dalších platformách. Některé stránky tě nechají založit účet a nahrávat hudbu zadarmo, ale berou si například větší část výdělku z tvé hudby. Jiným zaplatíš „na začátku“ nebo třeba jednou za rok pár stovek, ale podmínky jsou v některých ohledech výhodnější. Níž najdeš tipy na 3 nejoblíbenější distribuční sítě. My jsme se s kapelou rozhodli před pár lety pro DistroKid a zatím si nemůžeme stěžovat. Každá má zkrátka něco do sebe. Na tobě je si to nastudovat a zvolit tu nejvhodnější!

2. Nahraj svoji hudbu na distribuční síť

Pokud máš song už hotovej, jednoduše ho nahraješ na svůj účet u distributora. Měl/a by sis dát pozor hlavně na kvalitu nahrávky. Buď můžeš zvolit kvalitní mp3 nebo úplně nejlíp typ souboru wav. S tímhle by ti měl poradit hlavně producent nebo zkrátka ten, kdo se ti postará o mix a master tvýho singlu.

3. Nahraj k hudbě doplňující informace a vizuály

Pořád není konec? Už se blížíme, ale jenom samotná nahrávka ti stačit nebude. Na stránkách distributora ještě musíš zadat název písničky, nahrát přebal (fotka, logo, grafika nebo třeba ilustrace), vyplnit, o jaký žánr se jedná atd. Distributoři ale k tomuhle všemu mají formulář, kterej ti vyskočí rovnou při nahrávání singlu a kterej jednoduše vyplníš, takže nevěs hlavu.

FEMALE POWER NA ČESKÝ HUDEBNÍ SCÉNĚ

by @kulhak_

4. Všechno je hotový, ale tvoje hudba furt nikde?

Okay, takže už máš účet u distributora, a dokonce se ti povedlo nahrát na jeho stránky svoji hudbu i se vším ostatním. Všechno potvrdíš, odešleš a rychle otevíráš Spotify. A ono nic. Tohle je možná vůbec nejdůležitější tip. Dej oficiálnímu zveřejnění svýho singlu čas! Ve chvíli, kdy vše nahraješ u distributora, musíš čekat cca 1 až 3 dny na schválení, zda jsi to udělal správně. Pokud ano, teprve teď se může tvoje hudba objevit na streamovacích platformách. Ale pozor, to trvá nejmíň dalších 3 až 5 dní, někdy i dýl.

Vůbec nejlepší je proto myslet dopředu. U distributora si můžeš nastavit datum, kdy se má tvoje hudba na platformách objevit. Ideální je tím pádem vše zařídit třeba měsíc předtím, než se má tvůj singl oficiálně zveřejnit. Rozhodně není správnej krok oznámit kamarádům na instagramu, že příští týden můžou čekat odpálení tvojí hudební kariéry a teprve jít nahrávat song. I po 14 dnech budeš totiž dost možná muset vysvětlovat, čím to je, že pořád nikde nic není.

Všechno je jednou poprvý, tak se nenech vyděsit. FOMO ti drží palce! A kdyby ti cokoli nešlo, klidně se obrať na IG @kulhak_.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.