Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

FEMALE POWER NA ČESKÝ HUDEBNÍ SCÉNĚ

Před pandemií bys počet výraznějších zpěvaček spočítal/a na prstech jedný ruky. Dneska už tvoří slečny podstatnou část hudebního průmyslu a konečně o nich začíná být pořádně slyšet. Obvzláště pak v rámci alternativní a popový scény. Ve FOMO věříme, že už bylo na čase, a přinášíme ti medailonky těch, který bys podle nás rozhodně neměl/a přehlédnout!

Amelie Siba

Možná tou nejvýraznější tváří pražské alternativní scény je mladá písničkářka Amelie Siba. Její hudba se odráží od jednoduchých kytarových aranží s minimalistickým využitím elektroniky. Asi tou nejsilnější stránkou jsou ale její melancholické osobní texty, které umí představit s neuvěřitelným citem a jedinečným kouzlem. Jak nahrávky, tak živá vystoupení mají komorní nezaměnitelnou atmosféru a přinesly Amelii hudební ceny Anděl a Apollo nebo třeba titulní stranu magazínu Full Moon. Málokdo se navíc o vlastní tvorbu „stará“ tolik jako ona. První nahrané singly produkovala sama a hlavní slovo při nahrávání si drží i na svých dvou albech Dye My Hair a Love Cowboys.

Tea Sofia

U alternativy ještě chvíli zůstaneme, ale podíváme se na ni trochu z jinýho úhlu. Tea Sofia a Amelie Siba k sobě mají blízko nízkým věkem, osobitostí i skvělými texty. Tea se ale hudebně opírá víc o elektroniku a beaty s komplikovanější kompozicí a v jejím projevu se míchá cit s úderností. Vedle většinou anglických textů ji, díky jejím srbsko-litevským kořenům, můžeš slyšet zpívat hned několika jazyky. Její singly jsou prosáklý dekadentní atmosférou, kterou podporujou i skvěle zpracovaný klipy. Ne náhodou vyhrála projekt Radia Wawe – Czeching 2020. I proto by ti její debutový album Stani nemělo uniknout!

Pam Rabbit

Od alternativy k popu a od angličtiny k češtině. Nebo vlastně ne? Pam Rabbit je univerzální umělkyně. Chvíli rapuje, chvíli zpívá, dneska vydá popovej singl v češtině, zítra zase pop-punkovou záležitost ve stylu Yungbluda nebo si střihne feat u progresivně metalový kapely John Wolfhooker. Hledá cestu, buduje si image, experimentuje. Málokdo ti tak „nabídne tolik cest, jak si k němu najít cestu“ jako právě Pam. Osobně mě pak nejvíc baví v projektech, kde si dokáže hrát s nadsázkou a vtipem jako třeba ve fresh singlu SAPA.

Chtěl/a bys víc podobnejch článků?
50%
nope!
50%
yes!

Pokud se ti článek líbil a chtěl/a bys v budoucnu víc textů, ve kterých představím svůj výběr toho nejlepšího z různých žánrů a oblastí hudby, nezapomeň hlasovat v anketě!