Přál sis někdy procestovat Evropu, ale neměl jsi na to dostatečný budget? Máš vysněné město v Evropě, kam ses vždy chtěl podívat? Představím ti projekt, díky kterému je tohle vše možné. Projekt, který jsem sama absolvovala a ke kterému ti řeknu své vlastní zkušenosti a dojmy.
Projekt nese název Discover EU a je vedený jako iniciativa Evropské unie, která nabízí mladým Evropanům možnost cestovat po Evropě vlakem (i lodí) zdarma. Projekt je financovaný Evropským parlamentem a zaměřuje se na podporu 18letých, aby se stali nezávislejšími, rozvíjeli měkké dovednosti a přijali evropské hodnoty. Podporují tím vzdělání a obohacení v oblasti kultury a tradic evropských měst.
*Jde i o poznávání vrstevníků ze všech koutů světa, na fotce jsme z Česka, Španělska a Skotska.
Tento rok už je přihlášení uzavřené, ale každý rok kolem října se otevírá novým uchazečům, takže neztrácej naději.
Podmínkou je, aby ti bylo 18–19 let v daný rok nového kola a byl jsi členem EU.
Po přihlášení musíš udělat test, který ověří tvoje znalosti o projektu, Evropě a fungovaní EU. Velká příprava není potřebná, ale doporučuji se na základní fakta podívat předem. Pak už jen musíš čekat na odpověď, kterou dostaneš kolem konce roku nebo během ledna. Pokud uspěješ, budeš moct cestovat zadarmo od března do konce léta za peníze EU. V soutěži vyhraješ právě onu jízdenku, která platí ve všech vlacích po Evropě nehledě na vzdálenosti cest.
Je možnost se přihlásit i ve 4členné skupině, pokud nechceš cestovat sám. Tak si můžeš užít prázdniny se svými kamarády.
Skvělou věcí je to, že můžeš vyrazit kdykoli a nemusíš být na cestě konstatně. Možností je vyjet si na denní či dvoudenní výlety do ruzných měst či cestovat v kuse i několik týdnů, volba je na tobě.
Více informací o pravidlech najdeš zde: https://europa.eu/youth/discovereu_cs
PLÁN
Poté, co jsem vyhrála lístek, jsem se rozhodla se svojí kamarádkou vyjet na čtrnáctidenní trip s 15kg batohy. Jen my dvě a lístky na vlak. Z našeho dvoutýdenního tripu se nakonec stal desetidenní, jelikož jsme neudělaly rezervace míst ve vlaku dostatečně brzo. Takže jedna z důležitých rad zní: Nepodceň přípravu a samotné plánování. Promysli každý přestup, ubytování, jeho vzdálenost a dopravu v daném městě. Naším plánem byly převážně hlavní města Evropy, což byl po absolvování samotného výletu docela náročný cíl. Doporučuji tedy menší vlakové vzdálenosti a zaměřit se maximálně na 2–3 země a ty procestovat skrz naskrz. Usnadníš si tak dlouhé přejezdy přes hranice nebo noční přesedání v ošemetných italských městěčkách bez ubytování (a spaní na nástupišti vedle odpadků:)).
Náš plán byl tedy procestovat trasu: Vídeň – Curych – Milán – Lake Como – Monte Carlo – Barcelona – (*Paříž – Berlín).
*Ty jsme ale nestihly kvůli obsazenosti vlaků.
UBYTOVÁNÍ
V každém městě jsme si předem zařídily ubytování (to si musíte platit sami), většinou jsme našli něco přes AirBnb nebo v nabídce byly i hostely pro studenty (ty jsou obvykle v centru města za rozumné ceny). My jsme obvykle našly ubytka do 500 Kč na noc. Dávej si ale pozor na recenze, my jednou neměly moc štěstí a musely jsme žít s tak trochu šíleným Italem. Ale taky se nám stalo, že jsme někam přijely ve 3 ráno a další vlak jel až za čtyři hodiny v 7 ráno. To pak vypadalo nějak takhle: Luxus na nádraží u odpadkového koše.
DOPRAVA
Ve větších městech je městská doprava o něco jednodušší na zorientování. Kde jsme ale měly trochu problém, bylo Miláno (vlastně celkově Itálie). Všude ale najdeš informační linky a domluvíš se při nejhorším rukama i nohama. Jen to někdy dá zabrat, takže se psychicky připrav.
JÍDLO
Do našich batohů jsme naskládaly instantní polívky v sáčku, instantní ovesnou kaši nebo energetické tyčinky. Prostě cokoliv, co mohlo vydržet dva týdny, a ještě se to dalo rychle uvařit.
Část 2 s tipy a fotkami z jednotlivých měst coming soon...